Kościan

Kościan jest miastem zamieszkałym przez ok. 24 000 mieszkańców. Leży on w południowo – zachodniej części Wielkopolski, w odległości około 40 km od Poznania. Miasto przecina międzynarodowa droga E-261 łącząca Kościan z Poznaniem i Wrocławiem. Okolica jest bogata w atrakcje turystyczne.

 

o Kościanie

Kościan to głównie miasto przemysłowe i idealne miejsce dla osób, które chcą zrobić sobie przystanek w drodze z Poznania do Wrocławia. Ponadto istnieją wygodne i szybkie połączenia kolejowe z tymi miastami.
Kościan posiada kilka wartych zobaczenia zabytków historycznych, m.in. pochodzący z XIV wieku gotycki kościół parafialny, ratusz oraz Kaplica Pana Jezusa. W okolicy Kościana znajduje się wiele ciekawych miejsc, takich jak Racot, gdzie można zobaczyć Pałac Jabłonowskiego projektu Domenico Merliniego – architekta takich obiektów jak Pałac Łazienkowski w Warszawie. W Racocie znajduje się także odnowiona stadnina koni. W Nowym Dębcu warto zobaczyć jezioro Wonieść, które jest ulubionym miejscem wypoczynku wielu mieszkańców Kościana. Z Kościana do Racotu i Dębca biegnie ścieżka rowerowa. Jednym z najznakomitszych zabytków w tej okolicy jest pochodzący z XI wieku Klasztor Benedyktynów w Lubinie. Trochę dalej znajduje się Grodzisk Wielkopolski, gdzie organizowane są wycieczki drezyną (trasa z Grodziska do Kościana).

 

GEOGRAFIA

Kościan jest położony w województwie wielkopolskim, w południowo – zachodniej części tego regionu. Leży na terenach nizinnych, niedaleko rzeki Obry. W sąsiedztwie miasta znajdują się liczne lasy, a około 20 km na północ od Kościana zaczyna się Wielkopolski Park Narodowy.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki historyczne o mieście pochodzą z XII wieku. Kościan otrzymał prawa miejskie w 1310 roku, a w 1400 roku król Władysław Jagiełło potwierdził ten fakt> Najlepszy okres w dziejach Kościana zaczął się w XV wieku, a skończył wraz z wojnami Polsko – Szwedzkimi w 1655 roku. W tamtych czasach Kościan był drugim (po Poznaniu) najważniejszym miastem w Wielkopolsce. Sukna produkowane w Kościanie były popularne i w konsekwencji król Kazimierz Jagiellończyk postanowił nadać suknom znak ochronny. Prawdopodobnie był to pierwszy nadany w Polsce znak ochronny.
Od połowy XVII wieku gospodarka miasta bardzo podupadła. Kościan zniszczony przez Szwedów stracił swą gospodarczą rangę, a później od 1793 roku wszedł w skład Prusów.

W XIX wieku w Kościanie rozpoczął się proces industrializacji, który dodatkowo napędzany był przez budowę kolei z Poznania do Wrocławia w 1856 roku.

W 1918 roku, tuż po Powstaniu Wielkopolskim Kościan stał się częścią Republiki Polskiej. Lata dobrobytu lat 20. i 30. XX wieku przerwał wybuch II Wojny Światowej. W czasie wojny Kościan został ponownie zniszczony, a jego mieszkańcy uczestniczyli w wielu przerażających wydarzeniach.

Jednym z najbardziej makabrycznych wydarzeń było morderstwo ponad 500 chorych umysłowo pacjentów lokalnego szpitala w 1940 roku, później około 3000 osób przewiezionych ze szpitala do Kościana otrzymało śmiertelne zastrzyki.
Po wojnie Kościan stopniowo rozwijał się jako miasto przemysłowe. Istniejące przed wojną fabryki zostały ponownie otworzone, a nowe wybudowane. Powstało kilka fabryk chemicznych oraz spożywczych (produkcja mięsa i cukru). Obecnie w okolicy Kościana wydobywany jest także gaz ziemny.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top