Koszalin

Koszalin to największe miasto w północno-zachodniej Polsce, położone zaledwie 10 km na południe od wybrzeża Bałtyku. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w tej części kraju, w którego historii splatały się wpływy polskie, niemieckie i skandynawskie. Dziś Koszalin znany jest z licznych wydarzeń kulturalnych, do których należą m.in. festiwale kabaretowe, koncerty i przeglądy filmowe. Do listy atrakcji turystycznych miasta trzeba też dodać pobliskie jeziora, plaże i rezerwaty przyrody.

 

o Koszalinie

Miasto przyciąga gości zarówno nadmorskim położeniem, jak i bogatą ofertą kulturalną. To idealae miejsce na wakacje dla każdego, kto chce spędzić trochę czasu nad polskim wybrzeżem, korzystając jednocześnie z uroków dużego miasta. Koszalin zapewnia szeroki wybór atrakcji i wydarzeń kulturalnych, które zadowolą nawet wybrednych turystów.

Będąc w Koszalinie, warto się wybrać na wakacyjne koncerty Filharmonii Koszalińskiej organizowane na świeżym powietrzu. Poza tym w mieście odbywają się liczne festiwale i imprezy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, w tym: zawody sportowe i pokazy historyczne, Europejski Festiwal Filmowy, Festiwal Chórów Polonijnych oraz Festiwal Organowy. Można także odwiedzić któreś z koszalińskich muzeów i galerii lub pochodzić po tutejszych pubach. Zwolennicy aktywnego wypoczynku także znajdą coś dla siebie – wokół miasta wytyczono wiele ścieżek i szlaków turystycznych.

 

GEOGRAFIA

Koszalin leży w północno-zachodniej Polsce, nad rzeką Dzierżęcinką, wpadającą do jeziora Jamno. Miasto usytuowane jest około 10 km na południe od wybrzeża bałtyckiego, przy głównej drodze łączącej Gdańsk ze Szczecinem. W pobliżu znajdują się takie miejscowości jak: Kamień Pomorski, Mielno i Kołobrzeg. Dzięki rozległym obszarom leśnym wchodzącym w skład miasta, a także pobliskim rezerwatom – w Parnowie (5km na wschód) i nad Jeziorem Lubiatowskim (5km na południe), Koszalin jest prawdziwą oazą zieleni. Najwyższym punktem w mieście jest Góra Chełmska, z której szczytu rozciąga się malownicza panorama okolic.

Pasmo nadmorskie wyróżnia się interesującą rzeźbą terenu: wydmami, klifami i piaszczystymi plażami. Oprócz rozległych połaci leśnych, region ten obfituje w małe jeziora i malownicze doliny rzeczne.

 

HISTORIA

Historia Koszalina (niem.: Köslin, kaszub.: Kòszalëno, łac.: Scurgum) związana jest ściśle z dziejami Pomorza Zachodniego. Góra Chełmska aż do czasów wczesnego średniowiecza była znanym miejscem kultu pogańskiego. Tereny te wchodziły w skład ziem polskich już za rządów Mieszka I, jednakże pierwsza wzmianka o założonej tu osadzie pochodzi z XIII wieku.

Po przyjęciu chrześcijaństwa na Górze Chełmskiej wzniesiono kaplicę maryjną. W XIII i XIV wieku Koszalin był jednym z najbogatszych miast na Pomorzu, głównie dzięki korzystnej lokalizacji na skrzyżowaniu wielu szlaków handlowych. Jamno, będące wówczas zatoką, nie jeziorem, łączyło miasto z otwartym morzem, co umożliwiało wymianę handlową z innymi członkami Hanzy. Sytuacja ta uległa zmianie w XVII wieku, kiedy przesmyk pomiędzy Jamnem a Bałtykiem uległ zamuleniu i zatoka przekształciła się w jezioro, a w konsekwencji Koszalin stracił swoje dawne znaczenie.

Po wojnie trzydziestoletniej Koszalin przeszedł pod panowanie Brandenburgii i pełnił rolę stolicy księstwa kaszubskiego. W 1718 roku miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez pożar. Koszalin praktycznie się wyludnił, a jego odbudowa postępowała bardzo powoli – rozważano nawet likwidację miasta.

W latach 1815-1945 Koszalin pełnił rolę stolicy pruskiej części Pomorza. Na okres ten przypada wyjątkowo dynamiczny rozwój gospodarczy miasta, które zyskało w tym czasie m.in. połączenie kolejowe. W czasie II wojny światowej Koszalin został zniszczony przez nacierająca Armię Czerwoną.

W latach 1950-1998 Koszalin był stolicą województwa, a w wyniku reformy administracyjnej z 1998 roku stał się częścią województwa zachodniopomorskiego.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top