Lądek-Zdrój

Lądek Zdrój to popularne najstarsze w Polsce uzdrowisko. W przeszłości Lądek Zdrój odwiedzały takie osobistości, jak Wolfgang Goethe, rosyjska caryca Katarzyna Katherine II oraz królowie pruscy. Obecnie uzdrowisku w Lądku Zdrój leczy się chorych z reumatyzmem, chorobami ortopedycznymi oraz neurologicznymi. Lecznicze wody mineralne i korzystny mikroklimat sprawiają, że pobyt w Lądku Zdrój to doskonała okazja do zatroszczenia się o swoje zdrowie.

 

lądek-Zdrój

Piękna architektura przypomina o długiej przeszłości historycznej Lądka Zdrój. Najpopularniejsze zabytki to parki zdrojowe „Wojciech” oraz „Maria”, Stare Miasto, Rynek Główny wraz z barokowym Kościołem Św. Marii. Inne interesujące atrakcje to most gotycki, ozdobiony kamienną rzeźba patrona mostów św. Jana Nepomucena – czeskiego świętego. Most jest spuścizną po mieszkających w tym rejonie Romach. W gorące dni polecamy skryć się w cieniu ogrodu dendrologicznego, znajdującego się na terenie uzdrowiska.
W sąsiedztwie Lądka Zdrój znajduje się wiele interesujących zabytków. Najpopularniejszymi obiektami są ruiny Zamku Karpień oraz kapliczka na szczycie góry Cierniak.
Jeśli masz ochotę na wędrówkę oraz kilka nadprogramowych kilogramów, masz wiele możliwości pozbycia się ich, np. podczas wspinaczki po malowniczych Górach Stołowych, górze Iglicznej, jaskini Radochowskiej oraz jaskini Niedzickiej lub góry Trojak
Do atrakcji Lądka zaliczyć można liczne wydarzenia kulturalne, takie jak festiwale filmowe, muzyczne i taneczne.
Lądek Zdrój znany jest także z dowcipu z klasycznej polskiej komedii, p.t. „Miś”. Bohater filmu chce wysłać telegram do Londynu, ale urzędnik na poczcie odpowiada: „Nie ma takiego miasta, jak Londyn, ale jest Lądek, Lądek Zdrój”. Ta komedia Stanisława Bareji doskonale oddaje realia życia pełnego absurdów za czasów komunizmu w Polsce.

 

GEOGRAFIA

Lądek Zdrój jest położony w Kotlinie Kłodzkiej, w południowo – zachodniej Polsce, bardzo blisko granicy z Czechami. Leży w odległości 20 km od Kłodzka – największego miasta w tej okolicy oraz około 80 km od Wrocławia – stolicy województwa dolnośląskiego.
Przez Lądek Zdrój przepływa rzeka Biała Lądecka, a miasto otaczają Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika, które należą do pasma Sudetów. Sąsiednie tereny Lądka są raczej górzyste, a samo miasto usytuowane jest w dolinie, dzięki czemu panuje tam niezwykle korzystny mikroklimat.

 

HISTORIA

Lądek Zdrój otrzymał prawa miejskie od śląskiego księcia Henryka Probusa w roku 1282. Miasto stało się ofiarą ataków tureckich w XIII wieku oraz Husytów w XV wieku. Przypuszczalnie już w Średniowieczu miasto pełniło funkcje uzdrowiska, a pierwsze obiekty uzdrowiskowe wraz z basenem zostały zbudowane w 1498 roku. W XVI wieku miasto otrzymało status uzdrowiska z nowoczesnymi, jak na ówczesne czasy obiektami zdrowotnymi i pensjonatami. Walory lecznicze Lądka Zdrój docenił lekarz Habsburgów – Johanes Crato, który napisał o uzdrowisku książkę.
Zniszczenia oraz klęska nawiedziły miasto raz jeszcze podczas wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XVII wieku uzdrowisko zostało odbudowane oraz wyposażone w łaźnię, kaplicę oraz inne budynki. Na początku XVIII wieku miasto znów zostało zniszczone, tym razem w wyniku pożaru. Okres wojen śląskich przyczynił się do osłabienia tych terenów, ale już w drugiej połowie XVIII wieku miasto znów weszło na ścieżkę rozwoju.

W wieku XIX Lądek Zdrój i okolice były własnością księżnej Marianny von Oranien-Nassau, która mieszkała w swoim zamku w Ząbkowicach Śląskich. Była niezwykłą kobietą. To właśnie jej Lądek Zdrój zawdzięcza swój rozwój. Na początku XIX wieku Aleksander Ostrowicz przejął funkcję zarządcy. Udało mu się wypromować i zmodernizować Lądek Zdrój. Ponadto jest on autorem pierwszego obszernego przewodnika po Lądku Zdrój.

Lądek został przyłączony do Polski w 1945 roku. Wcześniej przechodził z rąk do rąk od Habsburgów do królów pruskich. Był znany także pod nazwą Bad Landeck.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top