Łagów

Łagów to mała wieś w Górach Świętokrzyskich. Ze względu na swoją lokalizację miejscowość jest szczególnie upodobana przez entuzjastów aktywnego wypoczynku, jednak miłośnicy zwiedzania również znajdą tu coś dla siebie.

 

łagów

Mimo, iż Łagów to niewielka miejscowość, może się poszczycić znaczną ilością zabytków. Szczególnie wartymi odwiedzenia są: kościół parafialny z XV wieku z późnogotyckimi portalami i gwiaździstym sklepieniem, wąwóz Dule, jaskinia „Zbójecka”, w której znaleźć można ciekawe gatunki owadów (m.in. pająk – Porrhomma egeria, chrząszcz – Cholera agili i owad bezskrzydły – Arrhopal ites pymagenes) i nietoperzy (nocek rudy, nocek duży i podkowiec mały) oraz dawny kirkut, a obecnie topolowy zagajnik przy drodze do Zarębów.
Łagów to także dobre miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przez wieś przebiegają trzy szlaki turystyczne: niebieski prowadzący do Chęcin oraz dwa zielone – pierwszy prowadzący do Nowej Słupi, a drugi (rowerowy) przez tereny wokół wsi. Entuzjaści górskich wędrówek mogą z kolei wybrać się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

 

GEOGRAFIA

Łagów to niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Miejscowość jest położona w Górach Świętokrzyskich, na wschodnim krańcu Padołu Kielecko-Łagowskiego, nad rzeką Łagowicą. Przez wieś biegnie droga krajowa nr 74 oraz droga wojewódzka nr 756.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XI wieku. Według kronik Jana Długosza, w 1086 roku Władysław Herman podarował wieś kapitule kujawskiej, która urządziła w niej siedzibę kasztelana. Prawdopodobnie w tamtych czasach w odległości ok. 2,5 km od Łagowa, na wzgórzu, które do dzisiaj miejscowi zwą „Zamczyskiem” istniał zamek. W 1375 roku królowa Polski i Węgier Elżbieta wydała w Sandomierzu przywilej zezwalający na zamianę wsi w miasto, który został potwierdzony 15 lat później przez Władysława Jagiełłę. W XV wieku miasto stało się znanym ośrodkiem rzemiosła, w szczególności garncarstwa. Złoty wiek dla miejscowości skończył się wraz z najazdem Tatarów w 1502 roku – miejscowość została wtedy doszczętnie spalona. W 1869 roku Łagów utracił prawa miejskie.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!