Leśna

Niewielka miasteczko Leśna na Dolnym Śląsku słynie z imponującego zamku Czocha, wzniesionego w XIII w. na granitowej skale. Obecnie część zamku zaadaptowano na hotel. W pobliżu Leśnej znajdują się dwa inne zamki, Rajsko i Świecie. Pobyt w tej miejscowości stwarza możliwość poznawania pięknych okolicznych z gór, lasów, jezior i rzeki Kwisy.

 

o Leśnej

W Leśnej jest niewiele zabytków, zachował się jednak średniowieczny układ ulic, niewielki ratusz z XVII w. oraz liczne kamieniczki. Na największe zainteresowanie zasługuje zespół kamienic mieszczańskich z podcieniami arkadowymi. Warto też poświęcić trochę czasu na zwiedzanie kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela. Wzniesiony w XVI w., w kolejnych stuleciach wielokrotnie przebudowywany, dziś jest budowlą barokową z elementami późnego gotyku. Barokowe wyposażenie nie stanowi szczególnej atrakcji, ale warto obejrzeć tablice nagrobne z wizerunkami miejscowych rycerzy, które znajdują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła. Swoistym kuriozum Leśnej jest zachowana w miateczku wieża szubieniczna z XII wieku.

Z zamkiem Czocha wiąże się wiele legend i tajemniczych historii, które potęgują jego urok. Po zwiedzaniu można się wspiąć na szczyt wieży, żeby podziwiać malowniczy widok na rzekę Kwisę. Turyści o mocnych nerwach mogą odwiedzić salę tortur w podziemiach zamku. W zamku regularnie organizowane są liczne imprezy, jak np. średniowieczne uczty, pokazy rycerskie, koncerty muzyki dawnej i inne rozrywki.

 

GEOGRAFIA

Położona obok granicy z Czechami, Leśna jest małym miasteczkiem o powierzchni 866 ha, liczącym niewiele ponad 4,000 mieszkańców. Miejscowość leży w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim i powiecie lubańskim. Od Lubania dzieli ją ok. 11 km, zaś Wrocław, stolica regionu, leży 125 km na wschód.

Ze względu na położenie Leśnej na Przedgórzu Izerskim, występuje tu urozmaicony krajobraz górski, ze stosunkowo dużą ilością lasów. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Wojkowa (502 m n.p.m), z której roztaczają się wspaniałe widoki na Góry Izerskie i Karkonosze. Dodatkową atrakcją tej okolicy są dwa malownicze jeziora, Leśniańskie i Złotnickie.

 

HISTORIA

Początki Leśnej sięgają okresu sprzed 1247 r., gdy z inicjatywy króla czeskiego Wacława I został założony gród o tej właśnie nazwie. Zamek popadł w ruinę w XIV w., ale pobliska wioska, która przejęła od niego nazwę, przekształciła się z małej osady w miasto. Nie wiadomo kiedy i z czyich rąk Leśna otrzymała prawa miejskie. Być może nadał je Henryk I, książę jaworski, właściciel miasteczka od 1319 r., a może Askanianie, którzy panowali na Górnych Łużycach w latach 1253-1319. Pierwsza pisemna wzmianka o Leśnej jako mieście znajduje się w umowie pomiędzy Henrykiem I a królem czeskim Janem Luksemburczykiem z 13 maja 1329 r. Dlatego właśnie 13 maja 1329 r. uważa się za najbardziej prawdopodobną datę lokacji miasta.

Wraz z bezpotomną śmiercią Henryka I w 1346 r., nadszedł koniec panowania Piastów w Zachodnich Łużycach, zaś Leśna przeszła w ręce czeskich monarchów. Przypuszcza się, że stała się własnością prywatną na przełomie XIV i XV w. W czasach rządów króla Wacława, miasteczko dostało się w lenno rodziny Dobschitzów. Pozostało w ich posiadaniu do 1785 r.

Pierwsza połowa XV w. przyniosła Leśnej wiele nieszczęść, m.in najazdy husytów w 1427 r. I 1431 r. oraz potężną powódź w 1432 r. Pomimo to w tym samym okresie miasto rozwijało się jako ośrodek rzemiosła.

Leśna przeszła przez wyjątkowo trudny okres podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1646). Po zakończeniu działań wojennych nastąpił rozwój miasteczka jako ważnego ośrodka produkcji w handlu płótnem. Dopiero wybuch wojny siedmioletniej (1756-1763) oraz późniejsze wojny napoleońskie (1806-1815) spowodowały upadek lokalnego płóciennictwa.

W latach 30-tych XIX w. rozpoczęła się w Leśnej produkcja tkanin bawełnianych. W 1888 r. kilka zakładów połączyło się, by stworzyc spółkę akcyjną “Przędzalnia i Tkalnia Concordia”. Miasto uzyskało połączenie kolejowe z Lubaniem w 1896 r., zelektryfikowane zostało w 1928 r.

Podczas drugiej wojny światowej w pobliżu Leśnej stworzono filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Z powodu małej liczby mieszkańców w 1945 r. Leśna straciła prawa miejskie, lecz odzyskala je w 1962 r.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top