Lipowa

Okolice Lipowej, czyli wsi w górach Beskidu Żywieckiego, są dobrą destynacją zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Miejscowość to idealne miejsce dla zapalonych narciarzy. Dzięki lokalizacji u stóp góry Skrzyczne, słynącej ze świetnie przygotowanych tras narciarskich oraz doskonale rozwiniętej infrastruktury, Lipowa przyciąga co roku setki miłośników białego szaleństwa. Latem i wiosną miejscowość oferuje mnóstwo innych atrakcji.

 

o Lipowej

Beskidy otaczające Lipową zachęcają do wspinaczek i wycieczek rowerowych (szczególnie warte polecenia są skały na górze Kobyla). Będąc tu warto wybrać się na Skrzyczne i Malinowską Skałę, skąd można podziwiać piękne panoramy pobliskich wzgórz.
Poza tym, Lipowa oferuje możliwość uprawiania jeździectwa, paralotniarstwa oraz jazdy na quadzie. Pobliskie Jezioro Żywieckie, z kolei, będzie idealnym miejscem na praktykowanie sportów wodnych, natomiast jeżeli pragną Państwo zwiedzić okolice Lipowej, polecamy wycieczkę do rezerwatu Kuźnie z ciekawymi skałami i jaskiniami.
W sezonie zimowym, poza jazdą na nartach, można tu wypożyczyć skutery śnieżne lub wyruszyć na kulig z ogniskiem. Miejscowość oferuje także dobrze przygotowane trasy do narciarstwa biegowego.
Miłośników zwiedzania zachęca się do odwiedzenia starego kościoła św. Bartłomieja, słynącego ze średniowiecznych obrazów i dekoracji. Ponieważ Lipowa to niewielka miejscowość, z liczbą ludności nie przekraczającą 5 000, jest doskonałym miejscem do odpoczynku od miejskiego gwaru.

 

GEOGRAFIA

Lipowa leży w zachodniej części Kotliny Żywieckiej, niedaleko granicy ze Słowacją (22 km od przejścia granicznego w Zwardoniu) i Czechami (40 km od przejścia granicznego w Cieszynie). Ze względu na przebiegającą tędy trasę z Czech do Cieszyna, Bielska-Białej, Katowic i Krakowa, miejscowość ma dobre połączenie z innymi miastami w regionie. Najbliżej Lipowej leżą Szczyrk (10 km), Żywiec (10 km) i Bielsko-Biała (20 km).

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o miejscowości Lipowa pochodzą z 1350 roku; dokumenty z tamtego okresu mówią już o kościele. Miejscowość często zmieniała właścicieli. W 1838 roku stała się własnością rodziny Habsburgów, w rękach której pozostawała do II Wojny Światowej.
Podczas wojny, Lipowa oraz cała Żywiecczyzna stały się słynnymi ośrodkami ruchu oporu.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!