Łomża

Zaletą, która wyróżnia Łomżę spośród innych polskich miast, jest doskonałe położenie w regionie „zielonych płuc” Polski – na obszarze charakteryzującym się wyjątkowo bogatą i dziewiczą przyrodą, jakich niewiele zostało w Europie. Łomża słynie także z własnego browaru. W mieście znajdują się interesujące zabytki, jednak Łomża pełni przede wszystkim rolę punktu wypadowego do pobliskich dwóch parków narodowych, Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, znanych z obfitości cudów przyrody.

 

o Łomży

Zwiedzanie Łomży najlepiej rozpocząć od Starego Rynku, gdzie zachował się klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową. Na południe od Rynku znajduje się 500-letnia katedra św. Michała i św. Jana Chrzciciela. W wystroju wnętrza dominuje styl barokowy. Najcenniejszym skarbem katedry jest obraz Matki Bożej Pięknej Miłości, pochodzący z XVI w. i ukoronowany przez papieża Jana Pawła II w 1991 r.

Podczas spaceru ulicą Krzywe Koło warto zatrzymać się przy dawnej plebanii. Dziś ma tu siedzibę Muzeum Północno Mazowieckie, szczycące się jedną z największych kolekcji bursztynów na świecie. Filią tego muzeum jest Galeria Sztuki Współczesnej.

Łomżyński stary cmentarz z początków XIX w. jest czasem porównywany do Starych Powązek w Warszawie. Niezwykłość tej nekropolii polega na tym, że są tu pochowani wyznawcy trzech obrządków chrześcijańskich: rzymsko-katolickiego, protestanckiego i prawosławnego.

 

GEOGRAFIA

Łomża leży w województwie podlaskim, 75 km od Białegostoku i 150 km od Warszawy. Miasto nad Narwią ma ponad 63,000 stałych mieszkańców i zajmuje obszar 32,72 km 2. Panuje tu umiarkowany klimat ciepły, a średnia roczna temperatura powietrza wynosi 7,1 stopni C.

 

HISTORIA

Łomża powstała w X w. w miejscu oddalonym o 5 km od obecnego centrum miasta. W 1428 r. otrzymała prawa miejskie od księcia mazowieckiego Janusza I. Po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego, w 1526 r., całe Mazowsze zostało włączone do Królestwa Polskiego z Łomżą jako miastem królewskim .

W XV i XVI w. miasto rozwijało się jak nigdy przedtem i nigdy potem. Było to możliwe dzięki korzystnej lokalizacji na zbiegu szlaków handlowych wiodących do Prus, na Litwę, do Rosji i do Europy Zachodniej oraz na szlaku wodnym Narew-Wisła. Ponadto w Łomży znajdowała przystań i liczne mosty. Wkrótce stała się ona jednym z największych miast całego Mazowsza.

W XVII w. wskutek wielu kataklizmów (w tym zniszczeń podczas potopu szwedzkiego) Łomża straciła na znaczeniu – dalsze istnienie zawdzięcza powstaniu nowych szlaków komunikacyjnych prowadzących przez miasto. W czasie I i II wojny światowej liczba ludności zmniejszyła się o około 60%, a samo miasto uległo znacznym zniszczeniom.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top