Lubliniec

Lubliniec to miasto w województwie śląskim, położone 36 km od Częstochowy i 58 km od Katowic. Jak przystało na śląskie miasto, Lubliniec jest ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego, włókienniczego, obuwniczego i elektromaszynowego. Miejscowość ta to jednak nie tylko doskonale rozwinięty przemysł; to także liczne zabytki, trasy rowerowe i wspaniałe wydarzenia kulturowe i rozrywkowe. Każdy tu znajdzie coś dla siebie.

 

lubliniec

Lubliniec to ciekawe zabytkowe miasto. Będąc tu warto zobaczyć w szczególności: kościoły (m.in. św. Mikołaja, św. Stanisława Kostki i św. Anny), zamek lubliniecki, dwie wieże ciśnień, cztery schrony bojowe z 1939 roku oraz Park Miejski z amfiteatrem i budynkami parkowymi. Atrakcji dorosłym i najmłodszym dostarczą natomiast mini zoo w ośrodku „Leśne Ustronie”, wyciąg narciarski „Górki”, tor kartingowy (jeden z największych w Polsce), Dinopark oraz Aqapark.
Lubliniec jest również znany z ciekawych imprez i festiwali. Do najciekawszych wydarzeń należą: Dni Lublińca, Przegląd zespołów rockowych, Rajd Lubliniecki, Ogólnopolski Festiwal Tańca Disco i Dance Show, Europa w Lublińcu, Lublinieckie Spotkania z Muzyką oraz Niebieski Festyn.
Miłośnicy jazdy na rowerze także znajdą tu coś dla siebie. Lubliniec ma do zaoferowania wiele tras (nr 30, 27, 39, 26, 17, 431) i szlaków rowerowych (Szlak Papieski, Szlak Jurajski, Szlak św. Anny, Szlak Jasnogórski, Szlak Koszęciński).

 

GEOGRAFIA

Lubliniec to miasto powiatowe w województwie śląskim, położone nad rzekami Lublinicą oraz Małą Panwią i zamieszkane przez około 24 tyś. osób. Lubliniec jest drugim co do wielkości miastem (po Częstochowie) w północnej części województwa śląskiego.
Miejscowość jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przebiegają tędy drogi krajowe nr 11 i 46, droga wojewódzka nr 906 oraz liczne drogi lokalne.

 

HISTORIA

Lubliniec został założony prawdopodobnie w 1272 roku przez księcia Władysława Opolczyka, a prawa miejskie otrzymał w 1300 r.
W wyniku trzech wojen śląskich w 1742 roku Lubliniec przeszedł w granice Prus. 20 marca 1921 r. odbył się plebiscyt na Górnym Śląsku. W powiecie Lubliniec 47% z głosujących opowiedziało się za chęcią przynależności do Polski, a 53% do Niemiec. W czasie III powstania śląskiego Lubliniec został zajęty przez powstańców. Ostateczne władze alianckie zdecydowały o przekazaniu miejscowości Państwu Polskiemu.
Miasto zostało zdobyte przez oddziały hitlerowskie już w pierwszych dniach II wojny światowej. W czasie wojny na terenie miejscowego szpitala psychiatrycznego dokonano mordu na 194 dzieciach w wieku od 5 do 17 lat. W 1945 roku Lubliniec został ponownie włączony do Polski.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!