Łukta

Łukta jest malowniczym obszarem, położonym 20 km od Ostródy i 30 km od Olsztyna. Taka lokalizacja zapewnia dobry dostęp do wielkomiejskich atrakcji, jednocześnie gwarantując typowe dla wsi ciszę i spokój. Ten mazurski ośrodek jest atrakcyjny zarówno dla aktywnych, jak i biernych turystów. Jego położenie w pobliżu Jezior Isąg i Morąg sprawia, że Łukta może okazać się rajem dla miłośników sportów wodnych oraz zapalonych wędkarzy.

 

o Łukcie

Mimo, iż Łukta jest niewielką miejscowością, ma dużo do zaoferowania turystom. Najważniejszym zabytkiem jest tu kościół gotycki z 1407 roku z siedemnastowieczną granitową kropielnicą i renesansowym ołtarzem. Warte zobaczenia są także rezerwaty przyrody. Najbardziej interesujące są Sosny Taborskie z 250-letnimi sosnami „masztowymi” oraz Wyspa Lipowa na Jeziorze Morąg z wiekowymi lipami drobnolistnymi i ogromną kolonią kormoranów i czapli siwych.
Ponadto, Łukta organizuje wiele sławnych na cały powiat wydarzeń kulturalnych. Najbardziej popularnymi z nich są Wystawa Rękodzieła Ludowego oraz Dni Rodziny.
Pierwsze z nich odbywa się co roku w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą. Wystawa jest idealną okazją dla wszystkich utalentowanych osób do zaprezentowania swoich obrazów lub rzeźb. Takie wydarzenia są niezwykle ważne – nie tylko kultywują starą polską tradycję, ale także pozwalają młodym ludziom poznać zanikające już techniki rękodzielnictwa.

Dni Rodziny z kolei organizowane są latem. Są one bardzo popularne zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. Całe rodziny świetnie się bawią oglądając przedstawienia i biorąc udział w konkursach. Impreza stała się już tradycją dla mieszkańców regionu – co roku do Łukty przybywają tłumy, aby wspólnie bawić się do późnych godzin wieczornych.

Niestety turystyka nie jest zbyt rozwinięta w tym rejonie, jednak Łukta staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Typowe dla wsi spokój i cisza oraz bliskość krystalicznie czystych jezior przyciągają w te okolice wielu sympatyków odpoczynku w harmonii z naturą.

 

GEOGRAFIA

Łukta znajduje się w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Ten niewielki ośrodek jest położony w dolinie rzeki Łukty, w pobliżu Jezior Isąg i Morąg. Mało kto wie, że jego herb – pięć pałek wodnych wyrastających z wody – jest silnie związany z położeniem geograficznym i symbolizuje pięć głównych dróg do niego prowadzących.
Łukta jest dość dużą wioską, zasiedloną przez 1,000 mieszkańców. Jednakże, liczba ludności w sezonie letnim jest tu większa. Specyficzny mikroklimat oraz krystalicznie czyste jeziora w pobliżu przyciągają w te rejony co roku wielu turystów.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Łukcie pochodzą z 1340 roku, jednak dopiero dwanaście lat później miejscowość otrzymała przywilej lokacyjny. Ponieważ historia wioski sięga aż XIV wieku, Łukta jest obecnie uważana za jedno z najstarszych osiedli w województwie warmińsko-mazurskim.
W 1414 roku miejscowość została zniszczona w wyniku walk wojska polskiego, a podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) uległa całkowitemu spustoszeniu. Od XV wieku jednak zaczęła się rozwijać: ludzie pracowali w cenionych zawodach rzemieślniczych, powstały nowe domy i szkoły. Niestety początek XVIII wieku okazał się tragiczny dla mieszkańców Łukty – pomiędzy 1709 a 1710 r. większość z nich zmarło na dżumę.
W 1783 roku Łukta stanowiła wieś królewską, liczącą jedynie 33 domy. Jednak w miarę upływu czasu miejscowość się rozrastała. W latach 20-tych XIX wieku zamieszkiwało ją już 212 osób, a sto lat później aż 780. Po II wojnie światowej Łukta została wsią gminną, a obecnie jest zasiedlona przez 1,000 osób.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!