Łysomice

Łysomice to niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim. Ze względu na dogodne położenie, niecałe 10 kilometrów od Torunia, wioska cieszy się popularnością wśród mieszkańców tego miasta. Okolica posiada swoisty mikroklimat, zapewniający doskonałe warunki do wypoczynku.

 

łysomice

Poza klasycystycznym pałacem Donimirskich w Łysomicach nie ma zbyt wielu zabytków. Jednakże będąc tu warto odwiedzić ciekawe miejsca w pobliskich miejscowościach, m.in. kościół gotycki pod wezwaniem Św. Janów z XIII wieku w Świerczynkach, kościół gotycki pod wezwaniem Św. Mikołaja z 1300 roku w Papowie Toruńskim oraz dworki w Turznie i Lipniczkach.
Gmina Łysomice to doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku i harmonii z naturą. Na jej terenie znajduje się rezerwat „Las Piwnicki”, liczne szlaki piesze i rowerowe oraz wspaniałe, malowniczo położone Jezioro Kamionkowskie o powierzchni 71,4 ha. Akwen jest wykorzystywany na potrzeby rekreacji i wypoczynku mieszkańców Torunia i gminy Łysomice. Jezioro ma I klasę czystości wód.

 

GEOGRAFIA

Łysomice to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łysomice, zamieszkała przez około 1 100 osób.
Przez teren gminy Łysomice przebiega autostrada A1 z węzłem autostradowym w Turznie.

 

HISTORIA

Pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach już 10 tys. lat p.n.e. Pierwsze pisane źródła dotyczące miejscowości z terenu gminy pochodzą jednak z okresu późnego średniowiecza. Gmina była wówczas pod panowaniem Krzyżaków. Wskutek rozbiorów Polski region przeszedł w granice pruskie, gdzie pozostał aż do momentu rozpoczęcia I wojny Światowej.
W międzywojniu dosięgnął Polskę kryzys gospodarczy, który nie ominął gminy Łysomice. Osadnictwo wiejskie pozostawało w stagnacji, majątki właścicieli ziemskich uległy zdecydowanemu zminimalizowaniu, podupadły największe dworki gminne: Łysomice, Turzno i Lipniczki.
Kolejną katastrofą dla regionu była II Wojna Światowa. Na tereny okolicznych wsi Niemcy wkroczyli 6 września 1939 roku. Majątki ziemskie zostały ograbione, ludzie wymordowani. W sumie w trakcie wojny hitlerowcy wymordowali około 100 osób z gminy Łysomice. Liczba deportowanych do obozów zagłady lub obozów pracy nie jest znana.
Gmina Łysomice po wojnie powstała w wyniku połączenia gromady Lulkowo oraz gromady Turzno. Początkowo siedziba gminy mieściła się w Turznie, jednak w roku 1972 została przeniesiona do Łysomic.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!