Milówka

Piękno gór od dawna przyciąga turystów. Wpływa na to niepowtarzalny urok krajobrazów oraz wspaniały klimat z mroźnymi zimami i ciepłym latem. Milówka z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi przyrody. Jest to bowiem idealne miejsce bazowe do wypadów w góry, zarówno w Beskid Śląski jak i Żywiecki.

 

milówka

Milówka to świetne miejsce zarówno dla miłośników przyrody, jak również zwolenników aktywnego wypoczynku. Przez wieś przebiega kilka szlaków turystycznych – jeden pieszy (zielony) i trzy rowerowe (czarny, niebieski i zielony). Ponadto, na stadionie LKS Milówka miłośnicy sportu znajdą m.in. korty tenisowe oraz boiska do siatkówki plażowej czy koszykówki.
Każda z miejscowości wchodzących w skład gminy Milówka ma swój niepowtarzalny urok oraz cenne zabytki. Do najciekawszych należą: muzeum regionalne Stara chałupa z 1739 roku, Kościół Wniebowzięcia NMP, cmentarz żydowski, kaplica św. Antoniego oraz pomnik na „Sumowej Grapie” z 1910 roku.
Co ciekawe, w 1999 roku Milówka została laureatem konkursu na „Złotą Miejscowość Radia Katowice” co oznacza, że można się tu także dobrze bawić.

 

GEOGRAFIA

Milówka to wieś w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położona nad rzeką Sołą. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego. Obecnie zasiedla ją niecałe 5 tysięcy mieszkańców.

 

HISTORIA

Milówka powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XV wieku, jednak pierwsze wzmianki o tej osadzie pojawiły się dopiero w roku 1608, w wykazie wsi Państwa Żywieckiego. Do 1623 roku miejscowość należała do rodziny Komorowskich, następnie przeszła w posiadanie drugiej żony Zygmunta III Wazy – królowej Konstancji, a później odziedziczył ją król Polski Jan Kazimierz. Od 1675 roku Milówka przechodziła z rąk do rąk, aż do przekazania jej arcyksięciu Karolowi Ludwikowi Habsburgowi. We władaniu Habsburgów miejscowość pozostawała do zakończenia II wojny światowej.
Ludność Milówki stanowili w 90% Polacy, a w 10% Żydzi. W 1882 roku wybudowali oni we wsi synagogę, a na stokach Syberii – cmentarz żydowski. Był to jeden z dwóch cmentarzy żydowskich na żywiecczyźnie, który podczas II wojny światowej został zniszczony i ograbiony przez Niemców.
W dwudziestoleciu międzywojennym Milówka była popularną miejscowością letniskową. W tamtym okresie wybudowano nowy budynek szkolny, most drewniany łączący Milówkę z Nieledwią i drugi betonowy do Kamesznicy, remizę Straży Pożarnej oraz dwa Banki Spółdzielcze.
2 września 1939 roku Milówka została zajęta przez wojska hitlerowskie, a wyzwolona 6 kwietnia 1945 roku. Od zakończenia wojny rozpoczął się nowy okres w rozwoju wsi. W pierwszych dniach wolności powołano do życia Radę Narodową. Do roku 1950 instytucją administracyjną był zarząd gminy, a odpowiedzialność za całokształt działalności gospodarczej, społecznej i kulturalnej przejęły właśnie Gminne Rady Narodowe.
Druga połowa lat 90-tych przyniosła bardzo intensywny rozwój wsi pod względem ekonomicznym i społecznym. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że w 1999 roku w konkursie „Złota miejscowość Radia Katowice” Milówka zdobyła pierwsze miejsce.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top