Mrzeżyno

Mrzeżyno to dawna wioska rybacka, a obecnie popularny kurort nad Bałtykiem. Zaletami tej miejscowości są szerokie piaszczyste plaże i czysta woda. Ciepły, słoneczny mikroklimat panujący w Mrzeżynie ma działanie lecznicze, szczególnie dla cierpiących na alergie i choroby górnego układu oddechowego.

 

o Mrzeżynie

To niezwykle malownicze morskie kąpielisko jest zacisznie położone w otoczeniu rozległych sosnowych lasów. Łagodne wydmy wzdłuż plaży usypane z białego piasku porasta charakterystyczna, nadmorska roślinność. Miejscowość i okolice zostały objęte ochroną jako obszar „Natura 2000”.

Liczba mieszkańców Mrzeżyna wynosi zwykle ok. 1 700 osób, ale w lipcu i sierpniu znacząco wzrasta w związku z dużą liczbą przyjezdnych, głównie z Polski i Niemiec, którzy znajdują tu doskonałe warunki do odpoczynku i rekreacji. Na turystów i urlopowiczów czekają liczne hotele, pensjonaty oraz kempingi.

W Mrzeżynie zachowały się XVIII-wieczne domy rybackie, jest także przystań jachtowa oraz port, wokół którego skupia się życie wioski, i skąd można wypłynąć w rejs łodzią wycieczkową. Ponadto w Mrzeżynie odbywa się kilka interesujących imprez, np. Święto Latawca, Festiwal Piosenki Morskiej oraz Jarmark Bursztynowy. Ich liczba rośnie z roku na rok.

Warto odwiedzić też okoliczne miejscowości, zwłaszcza Trzebiatów, Kołobrzeg oraz Międzyzdroje, gdzie obowiązkowo należy przespacerować się Promenadą Gwiazd.

 

GEOGRAFIA

Niewielka wioska Mrzeżyno leży nad Bałtykiem, na wybrzeżu zachodniopomorskim, w odległości 250 km od Berlina, 110 km od Szczecina, 20 km od Kołobrzegu i 10 km od Trzebiatowa. Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonym o 60 km Goleniowie.

Mrzeżyno jest położone przy ujściu Regi, na wysokości 25 m n.p.m. Tutejszy morski klimat charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi różnicami temperatury w lecie i zimie.

 

HISTORIA

Zanim w XV w. powstało Mrzeżyno, mieszkańcy Trzebiatowa korzystali z portu w Regoujściu. Jednak w 1456 r. port ten przestał istnieć, według jednej z wersji z powodu zapiaszczenia przez sztormy. Druga wersja zaś opowiada o niechlubnej roli mieszkańców Kołobrzegu, którzy mieli ponoć zatopić statki i w ten sposób pozbyć się konkurencji.

Niebawem mieszkańcy Trzebiatowa przekopali nowe koryto dla Regi o długości 1,5 km. Przekop był na tamte czasy dużym osiągnięciem technicznym. Od tego momentu zaczęło przybywać mieszkańców Mrzeżyna: w 1538 r. osadę zamieszkiwało 19 rodzin, a w 1587 r. – 24 rodziny.

W XVI w. z Mrzeżyna wyruszali kupcy podróżujący do Bergen, Lubeki, Kopenhagi i Bornholmu. Drogą morską, przez port w Mrzeżynie, odbywał się handel, prowadzony przez mieszkańców Trzebiatowa oraz pobliskich Gryfic.

Pod koniec XVIII w. Rega z powodu zamulenia przestała być żeglowna. Od tego czasu datuje się rozwój Mrzeżyna jako nadmorskiego kurortu. Za pierwszego kuracjusza można uznać zwycięskiego generała spod Waterloo, Gebharda von Bluchera, który stacjonując ze swoim regimentem w Trzebiatowie w latach 1807-1808, często zażywał morskich kąpieli w Mrzeżynie.

W 1842 r. przebywał w Trzebiatowie wraz z 9 Pułkiem Ułanów młody Otto Bismarck i on także korzystał z uroków plaży w Mrzeżynie.

W 1912 r. linia kolejki wąskotorowej połączyła Mrzeżyno z Trzebiatowem, co miało istotny wpływ na wzrost liczby turystów przybywających do Mrzeżyna.

Pierwsza wojna światowa zatrzymała rozwój miejscowości, jednak wkrótce po jej zakończeniu powróciła dobra passa. W tym czasie Pomorze Zachodnie należało do Niemiec, zaś Mrzeżyno stało się popularnym kurortem młodych niemieckich artystów. Wraz z budową obiektów wojskowych po obu stronach Regi, charakter i wygląd okolicy zmieniły się zasadniczo.

W czasie drugiej wojny światowej, po zbombardowaniu Peenemunde, w zachodnim Mrzeżynie zostały rozmieszczone stanowiska rakiet V2.

Miejscowość, znana wcześniej jako Ost Deep i Treptower Deep, otrzymała swoją obecną nazwę po wojnie. W 1950 r. Mrzeżyno przekształcono w teren ściśle wojskowy, w związku z czym ruch turystyczny praktycznie ustał. W latach 60. miejscowość znowu stała się lubianym kurortem.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top