Ogrodzieniec to ciekawa miejscowość turystyczna na trasie Szlaku Orlich Gniazd. Znajdą tu Państwo wiele ciekawych zabytków, a miłośnicy aktywnego wypoczynku docenią uroki tutejszego krajobrazu podczas pieszych lub rowerowych wycieczek. Nie zabraknie też rozrywki – niedaleko Ogrodzieńca znajduje się Park Miniatur, a w nim wszystkie zamki Szlaku Orlich Gniazd w skali 1:25.
Ogrodzieniec to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd, czyli szlaku biegnącym z Krakowa do Częstochowy z licznymi ruinami zamków i warowni (tzw. Orlich Gniazd). Ponadto przez centrum miasta przebiega Szlak Warowni Jurajskich. Miejscowość może się poszczycić ciekawymi zabytkami, m.in. XVIII-wiecznym Kościołem Przemienienia Pańskiego, ruinami XIX-wiecznej prochowni, a także XVII-wiecznym ratuszem.
Niedaleko Ogrodzieńca, we wsi Podzamcze, znajduje się zamek obronny Ogrodzieniec. Zamek jest wyjątkowo ciekawym zabytkiem, owianym tajemnicami i związanym z wieloma legendami. Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych jest on miejscem nawiedzonym. Ponoć nocami pojawia się tu Czarny Pies z Ogrodzieńca. Ma on płonące oczy, jest ogromnych rozmiarów i biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Duch jest rzekomo duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. W zamku Ogrodzieniec kręcono wiele polskich filmów i seriali, m.in. „Janosika”, „Rycerza” oraz „Zemstę”.
Ogrodzieniec to miasto w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Miejscowość położona jest na wysokości od 390 do 420 m n.p.m., na obrzeżach Zagłębia Dąbrowskiego i w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W centrum miasta krzyżują się drogi wojewódzkie nr 791 i nr 790. Ogrodzieniec ma powierzchnię 28,56 km2, a zamieszkuje go ponad 4 400 osób.
Pierwsze wzmianki historyczne o Ogrodzieńcu pochodzą z 1346, ale początki miasta sięgają prawdopodobnie już XI wieku. Położenie miejscowości sprzyjało rozwojowi handlu, którym trudnili się głównie Żydzi. W XIII i XIV w. w tutejszych puszczach organizowano polowania na grubą zwierzynę.
W 1795 Ogrodzieniec był pod zaborem pruskim, a od 1815 roku pod rosyjskim. W czasie II wojny światowej 8 października 1939 tutejsze tereny wcielono do III Rzeszy. Podczas okupacji hitlerowskiej planowano zmianę nazwy miejscowości na Bonerburg (od Bonerów – XVII-wiecznych właścicieli zamku Ogrodzieniec), ale zmiana ta nie weszła nigdy w życie.