Oława to miasto w województwie dolnośląskim, położone około 26 km od Wrocławia. Miejscowość stanowi dobrą bazę wypadową dla turystów pragnących zwiedzić stolicę województwa dolnośląskiego, jednak sama w sobie jest również bardzo ciekawa. Liczne lokalne zabytki przyciągają tu co roku mnóstwo turystów.
Oława to miasto zabytkowe. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są m.in. kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia z XIII w., kościół pw. Piotra i Pawła z lat 1833-35, kościół pw. św. Rocha z lat 1602-04, cmentarz żydowski z połowy XIX wieku oraz Zamek Sobieskich z drugiej połowy XVII wieku (obecna siedziba władz miasta).
Innymi wartymi zobaczenia zabytkami są: kościół św. Józefa z 1877 roku, pręgierz przed ratuszem i miejska wieża ciśnień z początku XX wieku.
Oława to miasto i siedziba powiatu w województwie dolnośląskim. Miejscowość leży nad rzekami Oławą i Odrą, 26 km od Wrocławia, 54 km od Opola i 165 km od Poznania.
Oława liczy około 32 100 mieszkańców.
Pierwsze wzmianki o Oławie pochodzą z 1149 roku. Początkowo była ona zasiedlana przez tkaczy walońskich, którym miasto zawdzięcza swój obecny herb – białego galijskiego koguta na czerwonym tle. W 1241 roku Oława została zniszczona przez Mongołów, a w 1282 uzyskała z rąk Henryka IV Probusa przywilej budowy 12 kramów sukienniczych oraz korzystania z łąk, wód i roli.
W 1437 roku, wskutek epidemii dżumy poprzedzonej klęską głodu miasto zostało wyludnione. W 1502 roku, z kolei, połowa miasta spłonęła w wielkim pożarze. Ponowna epidemia dżumy nawiedziła Oławę w 1588 roku.
Po trzech wojnach śląskich Oława wraz z większością Śląska znalazła się w granicach Królestwa Prus. Pod rządami Prus na terenach tych rozpoczęto germanizację.
1 września 1939 roku z lotniska wojskowego Oława-Stanowice wystartowały hitlerowskie samoloty, które jako pierwsze zaatakowały Polskę. Następnego dnia polski samolot Karaś zbombardował fabrykę w Oławie, dokonując pierwszego ataku bombowego na terytorium Niemiec podczas II wojny światowej.
Zbliżanie się Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. spowodowało ucieczkę i ewakuację ludności niemieckiej z terenów Pomorza i Śląska zarządzonej przez władze niemieckie bez przygotowania. Zginęło wtedy wielu ludzi – był to wynik zarówno działań frontowych i wysokich mrozów.
W 1946 r. Oława została włączona do województwa wrocławskiego, zaś pozostała na miejscu niemiecka ludność została wysiedlona.