Ożarow Mazowiecki

Ożarów Mazowiecki to miasto położone 15 km od Warszawy. Nie jest to miejscowość typowo turystyczna; jest raczej uważana za „sypialnię” stolicy. Dogodna lokalizacja i relatywnie niskie ceny gruntów i nieruchomości zachęcają do osiedlania się w tym niewielkim mieście. Ze względu na swoje położenie niedaleko Warszawy hotele w Ożarowie są często wybierane przez biznesmenów na służbowy pobyt.

 

ożarow Mazowiecki

Odległość około 14 km od centrum Warszawy i 11 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego Fryderyk Chopin czyni z Ożarowa doskonałą bazę noclegową, wybieraną często przez ludzi biznesu.

Ożarów to okolice o charakterze przemysłowo-rolnym. Znajduje się tu centrum zbytu produktów rolnych, a rejon słynie również z uprawy warzyw. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze miasto stwarza idealne warunki do rozwoju niemal każdej formy przedsiębiorczości. Oprócz drogi szybkiego ruchu do Poznania, planowana jest tu budowa autostrady A2 z Berlina do Moskwy. Nie dziwi więc fakt, że taka lokalizacja przyciąga firmy zaopatrzeniowe ze stolicy oraz firmy tranzytowe.

W mieście oraz na terenie gminy można znaleźć wiele zabytków z XIX wieku. Należy do nich zespół dworsko-parkowy wraz z parkiem krajobrazowym i pomnikami przyrody przy ul. Poniatowskiego. Warto zwiedzić też dwór, spichlerz i park z 1859 roku według projektu Józefa Dietricha w Gołaszewie, a także kolejny, wybudowany w 1867 r. wg projektu inż. Kierbedzia w Duchnicach. Natomiast dwór w Pilaszkowie, który od 1820 roku należał do rodziny Compionich jest obecnie siedzibą Muzeum Dworu Polskiego oraz największego na Mazowszu Muzeum Pojazdów Konnych. Można tam podziwiać około 40 unikatowych bryczek, karet i sań, a także wozy strażackie.

 

GEOGRAFIA

Ożarów Mazowiecki to miasto w województwie mazowieckim, niedaleko Warszawy, zamieszkane przez 10 280 osób.

Do Ożarowa można dojechać autobusem z Warszawy linią podmiejską 713 oraz nocną N52, a także autobusami PKS Grodzisk Mazowiecki. W mieście znajduje się również stacja kolejowa obsługiwana przez Koleje Mazowieckie.

 

HISTORIA

Prawdopodobnie pierwsi osadnicy pojawili się na terenach obecnego Ożarowa już w IX wieku p.n.e. Osiedlano się tu ze względu na bardzo wysokiej jakości gleby, które sprzyjały rozwojowi rolnictwa. Pierwsze wzmianki o Ożarowie pochodzą z 1342 roku. Wtedy była to wieś książęca o nazwie Pożarowy.

W XVI i XVII wieku miejscowość była jedną z większych wsi w dzisiejszym powiecie warszawskim zachodnim. Pod koniec XVI wieku Pożarowy zmieniły nazwę na Ożarów.

Początek XX wieku przyniósł rozwój przemysłu w Ożarowie. W 1901 roku otwarto tu hutę szkła, a dwa lata później przystanek pasażerski na linii kolei warszawsko-kaliskiej. Najważniejszym jednak wydarzeniem dla wsi było powstanie w 1911 roku spółki akcyjnej „Miasto Ogród”, której zadaniem była budowa kolonii domów jednorodzinnych.

W latach 20-tych XX wieku rozpoczęto regulację niewielkiej strugi Ożarówki, która doprowadziła do powstania w 1930 roku Kanału Ożarowskiego. W 1929 roku powstała tu fabryka kabli, a w 1932 pierwsza szkoła powszechna.

Podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 niedaleko Ożarowa miała miejsce bitwa Armii Łódź i Armii Poznań z wojskami niemieckimi. Zginęło wówczas około tysiąca żołnierzy i wielu cywili. Po upadku powstania warszawskiego hitlerowcy zorganizowali w Ożarowie dwa obozy przejściowe – jeden dla cywili wypędzonych ze stolicy w hucie szkła i drugi dla powstańców w fabryce kabli. W szczytowym momencie przebywało tu nawet 11 000 powstańców.

W 1945 miejscowość zamieszkiwało 2 750 osób. Siedem lat później nastąpiła elektryfikacja linii kolejowej, a w 1957 roku Ożarów-Franciszków (ówczesna nazwa Ożarowa Mazowieckiego) otrzymał status osiedla miejskiego. W 1961 do Ożarowa-Franciszkowa przyłączono Ołtarzew, co spowodowało wzrost liczby ludności do 5 752 mieszkańców. Wraz z nadaniem praw miejskich 1 stycznia 1967 zmieniono nazwę miejscowości na Ożarów Mazowiecki.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top