Piła

Piłę zamieszkuje obecnie około 80,000 mieszkańców. Miasto położone jest w Wielkopolsce, w pięknej okolicy niedaleko rzeki Gwdy, z dala od wielkich miast i przemysłu. Nie zaskakuje fakt, iż turystyka jest w tym regionie silnie rozwinięta. Wszystko dzięki pięknemu, nietkniętemu naturalnemu środowisku, jeziorom glacjalnym oraz lasom sosnowym, które pokrywają około 25% terenów.

 

o Pile

Piła odgrywa bardzo ważną rolę jako centrum handlu i biznesu północnej Wielkopolski. W mieście dynamicznie rozwijają się takie gałęzie, jak elektronika, mechanika precyzyjna, rolnictwo oraz przetwórstwo żywności, turystyka oraz usługi biznesowe.
W Pile znajduje się mnóstwo obszarów zielonych. Prawdopodobnie najciekawszym jest park „Kuźnik” oraz „Park na Wyspie”. Najpopularniejszymi jeziorami w okolicach Piły są Płotki, które zapewniają doskonałe warunki do relaksu. Miasto jest otoczone przez lasy i rzeki, które umożliwiają uprawianie kajakarstwa.

Spośród zabytków historycznych warto zobaczyć modernistyczny kościół św. Antoniego z Padwy, w ołtarzu którego znajduje się jeden z największych w Europie krucyfiksów. Innym interesującym obiektem jest muzeum Stanisława Staszica, w którym można podziwiać pamiątki związane z tym wielkim filantropem (i najsławniejszym mieszkańcem Piły) XIX wieku.

Kolejnym ciekawym miejscem, znajdującym się na przedmieściach jest skansen – Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, w którym można zobaczyć zbiory wiejskich narzędzi, sprzętów oraz eksponatów religijnych i innych reliktów związanych z obrzędami społeczności.

 

GEOGRAFIA

Piła należy do województwa wielkopolskiego, ale z geograficznego punktu widzenia leży pomiędzy Wielkopolską i Pomorzem Zachodnim. Miasto leży nad rzeką Gwdą, nieopodal miejsca, w którym wpływa ona do Noteci.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIV wieku, gdy tereny te należały do ksiażąt pomorskich, a później do Zakonu Krzyżackiego. W 1368 roku król Kazimierz Wielki włączył Piłę do terytorium Polski.

Nazwa miasta pochodzi od tartaku, który działał tu w XIV wieku. Pierwsza znaleziona mapa pochodzi z roku 1449 roku. W 1512 lub w 1513 roku miasto otrzymało prawa miejskie.

Przez większość czasu swego istnienia Piła znana była pod niemiecką nazwą Schneidemühl.
Miasto dynamicznie rozwijało się w drugiej połowie XIX wieku, zaraz po otworzeniu połączenia kolejowego łączącego miasto z Bydgoszczą. Pociągi jeździły na tej trasie z prędkością 36km/h! Wkrótce Piła przeszła proces industrializacji. Druha dekada XX wieku zaowocowała rozpoczęciem produkcji samolotów typu „Albatros”. Podczas II wojny światowej.
Piła znów stała się polskim miastem po zakończeniu wojny. Niestety miasto zostało znacznie zniszczone, gdyż linia obrony armi niemieckiej przebiegała nieopodal Piły. Z tego powodu w mieście zachowały się nieliczne zabytki z czasów przedwojennych.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top