Poręba Wielka to urokliwe miejsce w Gorcach – górach województwa małopolskiego. Piękno tutejszego krajobrazu oraz korzystny mikroklimat co roku przyciągają wielu turystów spragnionych wypoczynku w harmonii z naturą.
Poręba Wielka znana jest ze swoich walorów wypoczynkowych oraz uzdrowiskowych – znajdują się tu liczne gorące solanki jodobromowe. Miejscowość stanowi świetny punkt wypadowy w Gorce, m.in. na Turbacz, Obidowiec i Suhorę. Przez Porębę przebiegają szlaki turystyczne: dwa niebieskie, trzy zielone i jeden żółty.
Niewątpliwą atrakcją turystyczną miejscowości jest park podworski Wodzickich z XVI wieku. W jego obrębie znajdują się liczne wiekowe drzewa, m.in.: wiązy, jawory, lipy i modrzewie; największe z nich to tzw. wiąz Władysława Łokietka z 6-metrowym obwodem pnia. Innymi wartymi odwiedzenia miejscami są: Muzeum Biograficzne Władysława Orkana (tzw. „Orkanówka”), obserwatorium astronomiczne na Suhorze oraz Kościół Matki Bożej Fatimskiej.
Poręba Wielka to niewielki ośrodek wypoczynkowy województwa małopolskiego, położony w Gorcach, w dolinie potoku Porębianka i jego dopływu – potoku Koninka. Miejscowość jest siedzibą Gorczańskiego Parku Narodowego.
Tutejszy klimat jest raczej łagodny. Charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi wahaniami temperatury, dużą ilością opadów atmosferycznych oraz umiarkowanymi wiatrami.
Pierwsza pisemna wzmianka o Porębie Wielkiej pochodzi z 1380 roku. W XV wieku miejscowość stanowiła główną wieś tzw. klucza porębskiego i była we władaniu rodu Ratułdów. W XVI stuleciu przeszła w posiadanie rodu Pieniążków, a następnie stała się centrum administracyjnym, w skład którego wchodziły wsie: Niedźwiedź, Podobin, Witów, Zawada, Konina, Łostówka, Łętowne, Mszana Górna i Lubomierz. W XVII wieku powstała tu huta szkła, a wraz z nią tzw. potażarnia, w której wypalano popiół. Ponadto w Porębie wytwarzano wysokojakościowe sukno oraz browar.
W połowie XX w przeprowadzono tu odwierty, które ujawniły obecność solanek jodobromowych.