Poznań

Poznań to tętniąca życiem metropolia, znana przede wszystkim z targów handlowych, organizowanych tu od 1921 roku. Miasto przyciąga głównie przedsiębiorców z Polski i zagranicy, ale ma także wiele do zaoferowania turystom. Poznańska Starówka, gwarna do późnej nocy, należy niewątpliwie do najpiękniejszych w Polsce. To tutaj powstało w średniowieczu pierwsze polskie państwo i odbył się chrzest Polski.

 

o Poznaniu

Poznań jest jednym z największych miast Polski (około 554 tysięcy mieszkańców), a także stolicą województwa wielkopolskiego. Ten prężny ośrodek handlowy może pochwalić się silnymi tradycjami handlowymi, sięgającymi wiele wieków wstecz. Najważniejszym wydarzeniem w mieście są doroczne Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizowane od 1925 roku i obejmujące ponad 40 specjalistycznych wystaw.

Spośród licznych zabytków Poznania szczególna uwagę zasługują renesansowy Ratusz, najstarsza polska katedra na Ostrowie Tumskim oraz pruski zamek. Miasto, w sporej części zniszczone w wyniku działań wojennych, zostało odbudowane już w pierwszych latach powojennych. Starówka oferuje turystom wiele atrakcji – muzeów, licznych restauracji, pubów i kawiarni.

Poznań może być również dogodną bazą wypadową do innych ciekawych miejsc w Wielkopolsce. Niedaleko Poznania znajduje się zamek w Kórniku oraz Rogalin, gdzie w parku otaczającym pałac Raczyńskim rosną wiekowe dęby. Warto odwiedzić też Gniezno, pierwszą stolicę Polski, a także niezwykłe muzeum parowozów w Wolsztynie. Wielkopolski Park Narodowy, położony 15 kilometrów od Poznania jest wspaniałym teren wypoczynkowym. W samym mieście znajdują się liczne parki oraz atrakcyjny kompleks rekreacyjny i sportowy wokół jeziora Malta, wyjątkowo popularnego wśród Poznaniaków.

 

GEOGRAFIA

Pagórkowaty krajobraz Poznania został ukształtowany przez lodowiec. Najwyższy punkt w mieście to Góra Moraska (154 m n.p.m.), nieopodal której znajduje się Rezerwat „Meteoryt Morasko”, czyli zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu około 5,000 lat temu.

Przez miasto przepływa Warta i kilka jej mniejszych dopływów, m.in. Wierzbak i Bogdanka. Najstarsza część miasta leży jest na Ostrowie Tumskim, wyspie utworzonej przez Wartę i Cybinę, centrum miasta, a także Starówka znajdują się na lewym brzegu Warty. Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego, regionu obfitującego w jeziora, parki narodowe i krajobrazowe.

 

HISTORIA

Początki Poznania sięgają początków państwa polskiego. Ślady najstarszego grodu słowiańskiego i zamku z IX wieku znaleziono na Ostrowie Tumskim. Szybki rozwój miasta rozpoczął się za rządów Mieszka i Bolesława Chrobrego, pierwszych polskich władców – już w 968 roku utowrzono tu biskupstwo. W tym czasie Poznań był jednym z dwóch kluczowych ośrodków państwa polskiego, obok dawnej stolicy – Gniezna.

Po tym jak książę czeski zniszczył oba miasta, stolica kraju została przeniesiona do Krakowa, Poznań nadal jednak odgrywał rolę stolicy Wielkopolski oraz najważniejszego bastionu na polskiej granicy zachodniej. Położenie miasta na europejskich szlakach handlowych sprzyjało jego szybkiemu rozwojowi, powiększając swoje terytorium – w XIII wieku Poznań został przeniesiony na lewy brzeg Warty. W XVII wieku nastąpiło zarówno gospodarcze, jak i kulturalne odrodzenie Poznania. Założono tu dwie uczelnie wyższe: Akademię Lubrańskiego oraz Kolegium Jezuickie, którego rektor – Jakub Wujek – jest znany jako autor pierwszego przekładu Biblii na język polski.

Późniejsze najazdy Szwedów, Prusaków i Rosjan, a także liczne pożary i epidemiei, przyczyniły się do znacznego zniszczenia miasta. W wyniku II rozbioru Poznań znalazł się pod rządami Prus, pod którymi pozostał na ponad 100 lat, z krótką przerwą w latach 1807-1815, kiedy wchodził w skład Księstwa Warszawskiego.

Poznań stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym i militarnym Prus, przekształconym w twierdzę (Festung Posen). Polityka germanizacji i kolonizacja Wielkopolski przez Niemców wywoływała zdecydowany opór wśród Polaków, zwłaszcza w II połowie XIX wieku.

W 1918 roku, w wyniku powstania wielkopolskiego, Poznań powrócił do Polski. Lata międzywojenne to okres wszechstronnego rozwoju miasta, także pod względem urbanistycznym – do Poznania włączono również tereny na prawym brzegu Warty. Niemiecka okupacja (1939-1945) oraz bitwa o wyzwolenie miasta sprawiły, że znaczna część Poznania uległa zniszczeniu – w Śródmieściu około połowa budynków.

Zdobyte przez Armię Czerwoną miasto znalazło się w granicach powojennej Polski. W 1956 roku w poznańskich zakładach Cegielskiego wybuchł strajk robotników niezadowolonych z sytuacji ekonomicznej kraju. Demonstracje zostały brutalnie stłumione przez wojsko, ponad 70 osób straciło życie.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top