Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański to ważny ośrodek handlowy i przemysłowy Pomorza. Jednocześnie miejscowość jest wspaniałym miejscem wypoczynku dla turystów. Znajdziemy tu wiele zabytków, co z pewnością przypadnie do gustu entuzjastom historii, jak również mnóstwo miejsc dla osób aktywnych. Dodatkowo, położenie Pruszcza niedaleko Trójmiasta z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi polskiego wybrzeża.

 

pruszcz Gdański

Głównym ośrodkiem kulturalnym Pruszcza jest działające tu od 2008 roku Centrum Kultury i Sportu. Podstawowym jego zadaniem jest wspieranie kulturowej i sportowej aktywności mieszkańców miasta. W Pruszczu Gdańskim funkcjonuje także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, która poza swoją podstawową działalnością, organizuje spotkania autorskie, biesiady literackie, wystawy, wernisaże oraz koncerty.
Do tej pory wykonano już część pieszo-rowerowego szlaku bursztynowego, który ma być stylizowany na okres wpływów rzymskich. Powstał także liczący około 5 ha powierzchni Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy z amfiteatrem, ogrodem „Cztery pory roku”, placem zabaw dla dzieci, boiskiem, skate parkiem i górką saneczkową. Na Szlaku Bursztynowym i w Parku Kulturowym odbywają się liczne imprezy. Latem w amfiteatrze Parku mają miejsce przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne.
W Pruszczu Gdańskim znajdziemy wiele wartych zobaczenia zabytków. Do najciekawszych należą: zespół cukrowni Pruszcz, kanał Raduni oraz kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ważnym zabytkiem jest także kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynia ta została zbudowana w stylu gotyckim około XIV wieku. Zachowało się jej bogate wyposażenie – m.in. renesansowa ambona z 1578 roku, galeria i barokowy prospekt organowy.

 

GEOGRAFIA

Pruszcz Gdański to miasto w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Miejscowość leży na styku Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego, nad rzeką Radunią. Tutaj swój początek ma także Kanał Raduni.
Miasto to świetny węzeł komunikacyjny. Przebiega tu linia kolejowa nr 9 (Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny) oraz zaczyna się linia kolejowa nr 229 do Łeby. W Pruszczu znajduje się Lotnisko Pruszcz Gdański, a Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy oddalone jest od miasta o 25 kilometrów. Dogodny dojazd zapewnia obwodnica Trójmiasta.

 

HISTORIA

Pierwsi osadnicy na terenie obecnego Pruszcza Gdańskiego pojawili się około VI wieku p.n.e. Dzięki niedalekiej odległości od morza, osada znalazła korzystne warunki do rozwoju, a w okresie świetności Imperium Rzymskiego była jednym z kluczowych portów. Kwitło tu wytwórstwo oraz docierała większość kupców przemierzających szlak bursztynowy.
Pierwsza wzmianka o Pruszczu pochodzi z 1367 roku. Rycerze Zakonu Krzyżackiego, poczynili na tym obszarze wiele inwestycji i nadali Pruszczowi znaczące przywileje. W czasie wojny korony polskiej z Zakonem, w Pruszczu stacjonowały wojska polskie.
Obszar Pruszcza i liczba jego mieszkańców systematycznie się powiększały. Dzięki strategicznemu położeniu, miejscowość była często odwiedzana przez koronowane głowy. Do Pruszcza zawitali m.in.: Zygmunt August, Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz czy Stanisław Leszczyński. Liczne konflikty zbrojne odbiły się na wyglądzie Pruszcza. W kronikach znajdziemy wzmianki m.in. o wielkim pożarze z 1801 roku, magazynowaniu prochu w kościele przez francuskich żołnierzy w 1807 roku czy zdobywaniu Gdańska przez marszałka Lefebvre’a. W czerwcu 1812 roku przez wieś przedefilował Napoleon Bonaparte. Po jego klęsce, Pruszcz powrócił pod panowanie pruskie.
Od 1818 roku Pruszcz wchodził w skład powiatu gdańskiego wiejskiego (Danziger Landkreis), i stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym. Wyjątkowo szybko wzrastała tu liczba ludności. Wieki XIX i XX to w Pruszczu czas licznych inwestycji oraz modernizacji infrastruktury. Zbudowano nowe drogi, linię kolejową oraz mostki na Raduni, a także wybrukowano drogi, założono linie telefoniczne i oświetlono ulice. W roku 1881 powstała w Pruszczu cukrownia – największy zakład przemysłowy na tym terenie.
Po zakończeniu I wojny światowej Pruszcz znalazł się w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Już od połowy sierpnia 1939 roku Niemcy zaczęli aresztować przedstawicieli mniejszości polskiej w Pruszczu i okolicach. Administracja nazistowska utworzyła tu podobóz kobiecy Praust obozu koncentracyjnego KL Stutthof. 24 marca 1945 roku Pruszcz został zdobyty przez wojska radzieckie i włączony do Polski.
Po 1945 roku w Pruszczu zaczęły powstawać zakłady produkcyjne. Z roku na rok pojawiało się ich coraz więcej, a od początku XXI wieku trwa całkowita przebudowa centrum miasta.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top