Pruszków

Pruszków to duże miasto po zachodniej stronie Warszawy, położone nad rzeką Utratą. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowo-usługowych na Mazowszu oraz znaczący ośrodek sportu i rekreacji. Po wojnie miasto straciło swoje znaczenie i było uważane jedynie za „sypialnię” Warszawy. Dziś Pruszków zaczyna odzyskiwać dawny blask. Dogodne położenie i relatywnie niskie ceny gruntów i nieruchomości zachęcają inwestorów do budowy swoich zakładów. Miasto jest więc licznie odwiedzane przez biznesmenów krajowych i zagranicznych.

 

pruszków

Pruszków nie jest miastem o dużych walorach turystycznych. Jest on raczej znany jako ośrodek przemysłowo-usługowy, gdzie działają liczne zakłady produkcyjne m.in. Herbapolu czy L’Oréal’a. Ważną rolę odgrywa również sport i rekreacja; znajdziemy tu bowiem halę sportową „Znicz”, Stadion piłkarski oraz Olimpijski Tor Kolarski „BGŻ Arena”, na którym odbyły się Mistrzostwa Europy 2008 oraz Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym 2009. Ponadto, w Pruszkowie działają dwa pierwszoligowe kluby sportowe – Miejski Klub Sportowy „Znicz” (piłka nożna) i „Znicz Basket” (koszykówka mężczyzn).
W Pruszkowie nie ma zbyt wiele zabytków, jednakże jest tu kilka wartych zobaczenia miejsc. Szczególnie wartymi polecenia są: rezydencja założyciela fabryki wyrobów fajansowych z II połowy XIX wieku w stylu eklektycznym, dwór Potulickich wraz z rozległym parkiem i kompleksem stawów, oficyna dworska z lat 60-tych XIX wieku w stylu romantycznym oraz neorenesansowy Pałacyk „Sokoła” z 1867 roku. Warto odwiedzić także jedyne w Pruszkowie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.
Nieopodal miasta znajduje się wieś Karolin, skąd wywodzi się słynny Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

 

GEOGRAFIA

Pruszków to ważny ośrodek przemysłowo-usługowy. Znajdują się tu m.in. zakłady Herbapolu i L’Oréal’a. Miasto jest częścią aglomeracji warszawskiej; dzięki swojej doskonałej lokalizacji bardzo łatwo i szybko można się stąd dostać do stolicy. Dojazd do samego centrum Warszawy Koleją Dojazdową, Szybką Koleją Miejską lub Kolejami Mazowieckimi zajmuje niecałe 25 minut.

Pruszków to duże miasto, o całkowitej powierzchni 19.19 km2, zamieszkane przez około 56 tysięcy mieszkańców. Jednakże, liczba mieszkańców z roku na rok wzrasta. Powstające tu nowoczesne osiedla oraz dobra lokalizacja 16 km od Warszawy sprawiają, że Pruszków staje się niezwykle atrakcyjnym miejscem dla wielu osób.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Pruszkowie pochodzą już z XVI wieku. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił jednak dopiero w XIX stuleciu, gdy uruchomiono tu Kolej Warszawsko-Wiedeńską.
W czasie I wojny światowej, w październiku 1914 roku, została stoczona bitwa o Pruszków. Walki zakończyły się sukcesem wojsk rosyjskich, którym udało się odepchnąć Niemców na linię Płock – Bzura – Rawka. Owa linia frontu utrzymała się tam do roku 1915.
Prawa miejskie Pruszków otrzymał w 1916 roku, a w 1944 r. mieścił się tutaj niemiecki obóz przejściowy dla mieszkańców Warszawy, wypędzonych po powstaniu warszawskim. II wojna światowa pochłonęła wiele ofiar. Hitlerowcy zamordowali wtedy prawie całą ludność żydowską mieszkającą w Pruszkowie (około 1500 Żydów) oraz około 100 pruszkowskich żołnierzy Wojska Polskiego.
17 stycznia 1945 roku miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej i zajęte przez oddziały Armii Czerwonej. Dwa miesiące później, 26 marca, NKWD aresztowało szesnastu przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego. Wywieziono ich do Moskwy, gdzie odbył się pokazowy proces polityczny.
Po wojnie Pruszków stał się jednym z największych ośrodków przemysłowych na Mazowszu. Obecnie działają tu m.in. fabryka obrabiarek, fabryka ołówków oraz zakłady naprawcze taboru kolejowego.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top