Puck

Spokojny przez większą część roku Puck ożywia się w sezonie wakacyjnym, gdy do zaczynają zjeżdżać się tysiące turystów, pragnących odpocząć na plaży w malowniczej okolicy. Puck to idealne miejsce zarówno dla miłośników biernego, jak i aktywnego wypoczynku. Można tu wylegiwać się na plaży, popłynąć w rejs po Zatoce Puckiej, uprawiać sporty wodne bądź zwiedzić miejscowe i okoliczne zabytki. Na pewno każdy spędzi tu przyjemnie czas.

 

o Pucku

Puck to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, w szczególności sportów wodnych. Entuzjaści żeglarstwa i windsurfingu mają możliwość korzystania z Zatoki Puckiej. Co roku organizuje się tu Mistrzostwa Europy i Świata w różnego rodzaju klasach żeglarskich i windsurfingowych.
Poza sportami wodnymi, Puck ma do zaoferowania kilka pieszych i rowerowych szlaków. Zapalonym kolarzom z pewnością przypadnie do gustu biegnąca przez miasto Nadmorska Ścieżka Rowerowa z Gdyni do Helu.
Puck i jego okolice są pełne zabytków, dlatego są szczególnie upodobanie przez miłośników zwiedzania. W samym Pucku warto zobaczyć: gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła z XIII wieku, szpital barokowy z lat 20-tych XVIII wieku, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, pozostałości średniowiecznego zamku krzyżaków oraz neogotycki ratusz z 1865 roku. Ciekawe zabytki znajdują się również w okolicznych miejscowościach. Szczególnie poleca się odwiedzenie Grot Mechowskich w Mechowie (10 km od Pucka), zamku w Rzucewie (6,5 km) oraz sanktuarium w Swarzewie (6,5 km).

 

GEOGRAFIA

Puck to miasto w województwie pomorskim oraz stolica powiatu i gminy, zamieszkane przez ponad 11 500 osób. Miejscowość leży na Pomorzu Gdańskim u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej, w północno-wschodniej części Kępy Puckiej.

 

HISTORIA

Początki Pucka sięgają wczesnego średniowiecza. Od 1309 roku miejscowość była we władaniu Krzyżaków, a prawa miejskie uzyskała w 1348 r.
Podczas wojny trzynastoletniej (1454–1466) mieszczanie puccy stanęli po stronie Polski. W 1457 roku znalazł tu schronienie wygnany król Szwecji Karol VIII Knutsson Bonde. Otrzymał on w zastaw od Kazimierza Jagiellończyka Ziemię Pucką. Trzy lata później jednak Puck zdobyli Krzyżacy i król był zmuszony przenieść do Gdańska.
W 1466 roku Puck został włączony do Prus Królewskich. Był to dobry okres dla miasta. Było ono wówczas siedzibą starostwa powiatowego, miejscem sejmików szlacheckich i sądów grodzkich, a za czasów panowania Wazów twierdzą i bazą floty polskiej.
Złoty wiek dla Pucka skończył się w połowie XVIII wieku. Miasto wtedy podupadło, a w 1772 roku zostało włączone do państwa Fryderyka Wielkiego. Na początku XIX wieku znaczenie miejscowości znowu nieznacznie wzrosło. Puck został wówczas siedzibą powiatu w rejencji gdańskiej i sławnym browarem – wytwarzano tu słynne na całe Pomorze piwo puckie.
Aż do 1926 Puck oraz Hel były jedynymi polskimi portami nad morzem. W tym samym roku zlikwidowano powiat pucki i włączono miasto i jego okolice do powiatu morskiego z siedzibą w Wejherowie.
Podczas II wojny światowej Puck znajdował się pod okupacją niemiecką. W latach 1941–1944 istniał tu obóz pracy, w którym więźniowie produkowali części do samolotów.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top