Rudnik to duża wieś w Małopolsce, usytuowana około 7 km od Myślenic i 25 km od Krakowa. Jest to doskonała lokalizacja, która gwarantuje dobry dostęp do wszelkich wielkomiejskich atrakcji, jednocześnie zapewniając turystom typowe dla wsi ciszę i spokój. Co więcej, ta malownicza i piękna miejscowość jest coraz częściej wybierana przez młode pary na miejsce ślubu i wesela. Rudnik zachęca także firmy do organizowania tu konferencji, bankietów oraz szkoleń.
Rudnik nie jest typowym kurortem turystycznym. Miejscowość ta jest częściej odwiedzana przez biznesmenów zmierzających do Krakowa lub przez młode pary pragnące zorganizować tu swoje wesele, aniżeli przez wczasowiczów. Dlatego też turystyczna oferta Rudnika nie jest zbyt urozmaicona i bogata. Mimo to jednak nie można się tu nudzić. Ze względu na swoją doskonałą lokalizację, Rudnik może być dobrym miejscem wypadowym do Myślenic i Krakowa.
Poza mnóstwem sławnych na cały świat krakowskich zabytków, polecamy odwiedzenie ruin średniowiecznego zamku w Myślenicach oraz skorzystanie z bogatej oferty turystycznej Zarabia – dzielnicy Myślenic.
Rudnik to miejscowość położona w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Jest dość dużą wsią, zasiedlona przez około 3,000 mieszkańców. Dzięki swojej dogodnej lokalizacji, Rudnik uważa się za dobrą alternatywę noclegową dla Krakowa.
Nazwa wsi najprawdopodobniej wywodzi się od wydobywanej tu w XV i XVI wieku rudy żelaza. Prawa magdeburskie Rudnik otrzymał w 1300 r., a w 1443 r. wymieniono go w składzie starostwa lanckorońskiego. Ostatnim właścicielem Rudnika był książę Kazimierz Lubomirski.
Podczas okupacji hitlerowskiej w Rudniku uformował się ruch oporu. Dnia 5 września 1939 roku, w wyniku potyczki między niemieckim patrolem, a strażą polskiego oddziału wojskowego, zginęło czterech żołnierzy wroga. W odwecie Niemcy rozstrzelali bez sądu 23 Polaków, w tym 15 mieszkańców Rudnika. To tragiczne wydarzenie uczczono tablicą pamiątkową. Dziś można ją oglądać na budynku Gminnego Ośrodka Kultury.