Rumia leży na wybrzeżu, pośród kaszubskich jezior i wzgórz. Będąc tu warto odwiedzić największą w Europie kaktusiarnię oraz wybrać się na spacer lokalnymi malowniczymi szlakami turystycznymi. Miasto jest położone niedaleko Rewii, oferującej piękne plaże i kąpielisko. To również dobry punkt wypadowy do większych nadmorskich miast, takich jak Gdynia, Gdańsk oraz Sopot, zapewniających wiele atrakcji.
Rumia to miasto oferujące wiele atrakcji. Najciekawszą z nich jest bez wątpienia największa w Europie kaktusiarnia. Rośnie tu około 6,5 tysiąca gatunków i odmian sukulentów, w tym wysokich na 7 metrów teksańskich kaktusów. Ponadto, działające tu zoo zwierząt pustynnych zadowoli również małych turystów. Inne ciekawe atrakcje miasta to: Góra Markowca stanowiąca doskonały punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Zatokę Gdańską i Hel, zachęcające do spacerów rumskie lasy z wieloma malowniczymi szlakami oraz liczne imprezy cykliczne.
Entuzjastom kąpieli z pewnością przypadnie do gustu fakt, iż zaledwie 9 km od centrum Rumi znajduje się plaża morska w Rewie z kąpieliskiem, dużą wypożyczalnią sprzętu pływającego i szkółką windsurfingową. Z kolei, w odległości około 11 km na zachód od miasta w lasach są położone niewielkie jeziora.
Jeśli chodzi o zabytki, w Rumi nie ma ich zbyt wiele. Niemniej jednak, warto tu odwiedzić ruiny XV-wiecznego kościoła św. Michała, klasycystyczny dworek z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym funkcjonuje Miejski Dom Kultury, XIX-wieczny młyn przy ul. Młyńskiej zaadaptowany na firmę produkcyjną oraz Biały Dworek z początku XX wieku (obecnie hotel).
Rumia to miasto w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim nad Zagórską Strugą, zamieszkałe przez ponad 47 tysięcy osób. Z Wejherowem i Redą miejscowość tworzy zespół trzech miast zwany Małym Trójmiastem Kaszubskim. Rumia jest największym miastem niebędącym siedzibą powiatu w Polsce.
W odległości 30 km od Rumi znajduje się Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, skąd odlatują samoloty do wielu państw europejskich. Połączenia promowe ze Skandynawią są realizowane codziennie z położonego 5 km od miasta Gdyńskiego Terminalu Promowego.
Badania archeologiczne wskazują, że na terenach obecnej Rumi istniała osada już w VI wieku p.n.e. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą jednak z lat 20-tych XIII wieku. Wieś Rumina została wtedy nadana opactwu cystersów z Oliwy przez księcia pomorskiego Świętopełka. Klasztor pozostawał w jej posiadaniu aż do 1772 roku.
Najtrudniejszym czasem dla Rumi była II wojna światowa. W 1939 roku w walkach obronnych zginęło tu 2 tysiące żołnierzy polskich. W latach 1939-1945 Rumia była pod okupacją niemiecką. W ostatnim roku wojny w walkach wyzwoleńczych zginęło tu 4,5 tys. żołnierzy polskich i radzieckich.
W 1954 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie. Miasto powstało z połączenia wsi: Rumia, Zagórze, Biała Rzeka, Szmelta i Janowo.