Sieraków

Sieraków to nieduże miasto gminne w województwie wielkopolskim, położone 75 km od Poznania. Miejscowość słynie z wielu ciekawych zabytków i Jeziora Jaroszewskiego – ulubionego miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców okolicznych miast.

 

sieraków

Mimo, iż Sieraków to nieduże miasto, może się poszczycić wieloma zabytkami. Do najważniejszych z nich należą: zespół klasztorny bernardynów z kościołem NMP Niepokalanie Poczętej (1624-1639), kościół ewangelicki z XVIII wieku, synagoga z końca XIX wieku, pozostałość Zamku Opalińskich (obecnie muzeum) oraz zespół zabudowań stada ogierów z XIX–XX w.
W Sierakowie można także wypocząć i zrelaksować się nad Jeziorem Jaroszewskim. Miasto posiada tam rozbudowaną infrastrukturą wypoczynkową. Poza dwoma kąpieliskami, znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe, kryta pływalnia i kręgielnia.

 

GEOGRAFIA

Sieraków to miasto i siedziba gminy w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim. Miejscowość leży nad Wartą, na skraju Puszczy Noteckiej, na pograniczu Kotliny Gorzowskiej i Pojezierza Poznańskiego, pomiędzy dwoma jeziorami: Jaroszewskim i Lutomskim.
Sieraków zamieszkuje około 6 100 osób.
Przez miasto przebiegają cztery drogi wojewódzkie: 133 (do Chrzypska Wielkiego), 150 (do Wronek), 182 (z Międzychodu do Wronek) oraz 198 (do Radgoszczy w gminie Międzychód).

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1251 roku, a prawa miejskie otrzymała przed 1388 r. od Kazimierza Wielkiego. Miasto było prywatną własnością rodziny Nałęczów, a właściwie gałęzi tej rodziny, która przyjęła nazwisko Sierakowskich. W 1450 roku właścicielem miasta został wojewoda poznański Łukasz I Górka. Jego syn, Uriel, wybudował tu szpital i kościół pod wezwaniem św. Ducha. Po rodzinie Górków miastem władał Piotr Opaliński. Okres rządów Opalińskich należał do najpomyślniejszych w historii Sierakowa. Powstały wtedy kościół bernardyński, drukarnia i teatr.
Wskutek II rozbioru Polski Sieraków dostał się do zaboru pruskiego, a w 1817 roku wybuchł tu pożar, który niemal doszczętnie zniszczył miasto.
Podczas powstania wielkopolskiego, w 1918, usunięto z Sierakowa administrację pruską. Dwa lata później miasto wraz z większością historycznej Wielkopolski wróciło w granice Polski.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top