Słupsk to doskonała propozycja dla osób podróżujących poza utartymi szlakami. To miasto, w którym przeszłość splata się z teraźniejszością. Jego początki sięgają VIII-IX wieku, a bogata historia odzwierciedla się w zabytkowej zabudowie. Słupsk słynie jako miejscowość, w której gości muzyka, jako że właśnie tutaj odbywa się doroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Festiwal Pianistyki Polskiej.
Słupsk usytuowany jest w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych prowadzących na polskie wybrzeże. Większość turystów zmierzających do Łeby, Ustki, Darłowa, Jarosławca czy Rowów tędy przejeżdża. Ci, którzy zdecydują się zatrzymać się tu na dłużej, na pewno nie będą rozczarowani. Według wiele osób, Słupsk to najpiękniejsze miasto w północnej Polsce.
Gotyckie i secesyjne kamienice, renesansowo-gotycki ratusz, XIV-wieczne bramy miasta, Starówka z zabytkowymi budowlami lub też XVI-wieczny Zamek Książąt Pomorskich na Słupi (obecnie Muzeum Pomorza Środkowego) przypominają o bogatej i burzliwej historii miasta. To tutaj znajduje się również największa w Polsce kolekcja prac Witkacego (1885-1939), dramatopisarza polskiego związanego z awangardą.
Zachęcamy do spaceru ostatnio odrestaurowaną ulicą Nowobramską, znajdującą się w najstarszej części miasta. Słupsk może pochwalić się świetnie przygotowaną bazą turystyczną, obejmującą hotele, hostele, restauracje, kawiarnie, bary, a to wszystko za przystępną cenę. Z kolei na strudzonych zwiedzaniem czeka zacisze tutejszych parków, malowniczo położonych również wzdłuż brzegu rzeki.
Słupsk, stolica środkowego Pomorza, usytuowany jest na obu brzegach Słupi. Do 1999 roku Słupsk był stolicą województwa, a obecnie wchodzi w skład województwa pomorskiego.
Słupsk zajmuje obszar 43 km2 a liczba jego mieszkańców wynosi 102,000. Bliskość morza (port morski i kurort w Ustce znajduje się tylko 18 km stąd) determinuje zmienność tutejszej pogody i wilgotność powietrza. Średnia temperatura w styczniu wynosi 2 stopnie Celsjusza, podczas gdy w lipcu temperatura wzrasta do 16 stopni.
Słupsk powstał w XI wieku, kiedy to słowiańscy kupcy i rzemieślnicy założyli tutaj osadę, w której zatrzymywały się statki żeglujące w górę Słupi. W XII i XIII wieku miastem, Castellania Slupensis, władali książęta sławieńscy, a około 1230 roku zostało ono przyłączone do Pomorza.
Od 1308 roku ziemią słupską zarządzali margrabiowie brandenburscy. W dwa lata później Słupsk uzyskał prawa miejskie. Powrócił w ręce książąt zachodniopomorskich, a następnie na okres 12 lat władzę nad tym terenem przejął Zakon Krzyżacki. W latach 1368-1372 ziemia słupska stanowiła oddzielne księstwo, którego Słupsk był stolicą. Tym niemniej, do 1630 roku miasto znajdowało się w rękach książąt zachodniopomorskich. W 1648 roku znów przeszło pod władzę Brandenburczyków i pozostało pod rządami Prus aż do II wojny światowej. Pomimo podejmowanych prób germanizacji, miasto zachowało swój słowiański charakter.
W 1944 roku na terenie miasta powstał obóz koncentracyjny Stutthof. Po II wojnie światowej Słupsk wraz z całym Pomorzem znalazł się w granicach Polski. Udało się zjednoczyć dawne ziemie słowiańskie.