Mała, lecz niesłychanie atrakcyjna wioska Sorkwity jest często odwiedzana przez turystów w sezonie letnim. W tym czasie Mazury oferują znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych oraz piękne, malownicze krajobrazy i tereny zamieszkałe przez dzikie ptactwo i zwierzęta. Poza sezonem letnim Sorkwity również cieszą się popularnością wśród turystów, których przyciąga m. in. wspaniały, urządzony w stylu angielskim hotel, w którym odbywają się także liczne konferencje oraz spotkania biznesowe.
Sorkwity przyciągają turystów swą szeroką ofertą atrakcji i zajęć rekreacyjnych, m. in. wszystkie rodzaje sportów wodnych, zwłaszcza kajakarstwo. Spływ kajakowy Krutynia biegnie przez Sorkwity i wiedzie przez ponad 100 km pięknego regionu mazurskiego. Szlak kajakowy Krutynia jest prawdopodobnie ulubionym szlakiem wodnym w Polsce.
Oprócz aktywnych form wypoczynku w Sorkwitach możesz także wybrać się do bajkowego zamku, który dziś pełni funkcję hotelu, kościoła z przełomu XV i XVI wieku oraz zabytkowy most kolejowy z XIX wieku. W sąsiednich miastach i wioskach (Mrągowo, Mikołajki, Reszel, Gierłoż) znajduje się mnóstwo innych atrakcji, które czekają, abyś je odkrył.
Sorkwity są położona na terenie Pojezierza Mazurskiego, malowniczego regionu tysiąca jezior. Wioska leży w odległości 50 km na wschód od Olsztyna i tylko 10 km od popularnego kurortu Mrągowo. Wioska jest usytuowana na wąskim pasie ziemi miedzy dwoma jeziorami: Gieląd i Lampackie.
Wioska została założona przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego – Winricha von Krinpode w 1379 roku. Początkowo miejscowość odgrywała strategiczną rolę i zmieniała wielokrotnie właścicieli. Do 1945 roku była znana pod niemiecką nazwą Sorquitten.
Pierwsza rezydencja została zbudowana w późnym XVIII wieku, a w połowie XIX wieku została przebudowana i urządzona w stylu neogotyckim przez Juliusza von Mirabacha.
Rodzina Mirabach posiadała ziemię od wczesnych lat XIX wieku. Pałac usytuowany niedaleko jeziora Lampackiego był otoczony ogromnym parkiem. Pałac został zniszczony podczas I wojny światowej. Został odbudowany w latach 20.XX wieku przez siostrzeńca ostatniego z Mirabachów – Barona von Palaske.
Od początku lat 90. XX wieku pałac jest własnością prywatną i służy jako hotel.