W Polsce popularnym rejonem wypoczynkowym w sezonie letnim są Mazury. Niewielka, ale urokliwa wieś Stare Jabłonki, położona właśnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest znanym i cenionym ośrodkiem letniskowym. Okolice Starych Jabłonek słyną z pięknych widoków, rzadkich okazów przyrody, czystego powietrza i licznych jezior. Powiat ostródzki obfituje również w zabytki kultury m.in. gotyckie zamki. Oferta jest zatem bogata. Liczne luksusowe hotele, rezydencje i kwatery prywatne stoją dla turystów otworem.
Stare Jabłonki stanowią oazę spokoju dla zmęczonych gwarem miejskim turystów. Wyjątkowy kontakt z naturą umożliwiają liczne parki krajobrazowe i rezerwaty. Do najciekawszych obszarów przyrodniczych należą: rezerwat Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce, Rezerwat Sosny Taborskie i Rezerwat Rzeki Drwęcy. Stanowią one idealne miejsce dla pieszych i rowerowych wycieczek. W Nadleśnictwie Stare Jabłonki znajduje się również 38 pomników przyrody. Są to przede wszystkim drzewa, takie jak: dąb, sosna, lipa, oraz liczne zabytki archeologiczne. Lasy na terenie Starych Jabłonek kryją w sobie wiele tajemnic i niespodzianek. Można się w nich natknąć m.in. na bunkry.
Rozległa sieć jezior na Pojezierzu Iławskim skłania do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, narciarstwa wodnego czy wędkarstwa. Okolica słynie również z Kanału elbląskiego, który bierze swój początek na jeziorze Szeląg Mały. Interesującym obiektem jest także tunel łączący to jezioro z jeziorem Szeląg Duży. Turyści mają zatem możliwość uprawiania zarówno biernego, jak i aktywnego wypoczynku.
Rozrywki dostarczają wczasowiczom organizowane cyklicznie imprezy, takie jak: festiwal ryby i wędkarstwa, zwany Sielawa Blues oraz międzynarodowy turniej siatkówki plażowej – Mazury Open. Można także udać się do pobliskiej Ostródy, która jest jedną z większych mazurskich miejscowości. Czeka tam na turystów szereg dodatkowych imprez kulturalnych i regionalnych typu: Ostróda Reggae Festiwal, Ostróda Summer Hot Days czy Dni Morza. Ponadto w mieście działa Aquapark „Perła” oraz kręgielnia Dario Bowling.
Obszar powiatu ostródzkiego oferuje również wiele innych atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć m.in. pole bitwy pod Grunwaldem, na którym co roku odbywa się kostiumowo-batalistyczna rekonstrukcja tej bitwy. Do zwiedzania skłaniają również liczne zabytki np. istniejące od XVI wieku Sanktuarium Maryjne w położonej 20 km od Ostródy wsi – Gietrzwałd. Warto zobaczyć Bazylikę Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz obraz znajdujący się w ołtarzu głównym kościoła, który zapoczątkował kult Matki Boskiej w tej miejscowości. Do interesujących obiektów architektonicznych należą również: Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim, Bazylika Mniejsza w Świętej Lipce oraz średniowieczny zamek w Olsztynie. W czasie podróży można również zrobić sobie postój w Karczmie Warmińskiej w Gietrzwałdzie, która słynie z regionalnych potraw.
Miejscowość znajduje się w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, 11 km od Ostródy i 30 km od Olsztyna. Ludność zamieszkująca Stare Jabłonki to zaledwie 700 osób, jednak w sezonie letnim ta mała wioska zaczyna tętnić życiem. Specyficzny mikroklimat oraz krystalicznie czyste jeziora w pobliżu przyciągają w te rejony co roku wielu turystów.
Stare Jabłonki pojawiły się na kartach historii dosyć późno, bo dopiero ok. 1584 roku. Ludność we wsi trudniła się głównie rolnictwem i rybołówstwem. Miejscowość zyskała popularność jednak dopiero w XX wieku, kiedy stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. Przed II wojna światową z okolicznych zasobów leśnych czerpał niemiecki przemysł lotniczy. Wyrąb sosen w tamtym czasie był dla mieszkańców ważnym źródłem utrzymania. Niestety wojna nie oszczędziła również tych terenów. W 1945 roku w Starych Jabłonkach rozstrzelano 120 więźniów z obozu koncentracyjnego w Działdowie.
Dziś mieszkańcy Starych Jabłonek czerpią swoje dochody z turystyki. Brak dużego przemysłu nie przeszkodził im w rozwoju. Sieć prywatnych kwater i hoteli ciągle się rozrasta. Miejscowość jest bowiem coraz częściej odwiedzanym ośrodkiem letniskowym, ze względu na panującą tu ciszę i spokój oraz walory przyrodnicze.