Stargard Szczeciński

Stargard Szczeciński to duże miasto zamieszkane przez ponad 70,000 osób. Jest ono bardzo interesujące głównie ze względu na swą przeszłość historyczną, ale znajduje się tam także mnóstwo innych atrakcji. Turystów urzeka gotycka architektura oraz ogromne jezioro Miedwie, położone 8 km od miasta. Tereny Pomorza Zachodniego znane są z różnych ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, chociaż aby zobaczyć je wszystkie potrzebowałbyś bardzo dużo czasu.

 

stargard Szczeciński

Stargard jest pełen wyjątkowych zabytków, które koniecznie musisz zobaczyć. Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić jest kościół parafialny wzniesiony w XIII wieku. Zbudowany z czerwonej cegły, imponujących rozmiarów kościół zadziwia turystów ogromną liczbą detali architektonicznych i różnokształtnych elementów dekoracyjnych. Kolejny ciekawy zabytek to kościół im. Św. Jana Baptysty, który przyciąga wzrok swą wielką, wysoką na 99m wieżą. Wśród innych interesujących miejsc Stargardu Szczecińskiego warto wspomnieć o średniowiecznym ratuszu i wartowni, w której mieści się muzeum regionalne ze zbrojownią.
W dawnych czasach Stargard był ważną twierdzą Pomorza Zachodniego. Miasto było otoczone solidnymi fortyfikacjami z licznymi wieżami i bramami. Wiele z nich istnieje do dziś i tworzą one niesamowitą atmosferę miasta. Niespotykana konstrukcja bramy miejskiej opiera się na obydwu brzegach rzeki. Zbudowana została w XV wieku jako brama dla statków zawijających do portu. Obecnie można wspiąć się na czubek wieży znanej jako „Czerwone morze” i rozkoszować się pięknymi widokami rozciągającymi się na całe miasto.

Stargard Szczeciński położony jest na 15-tym południku, co zostało upamiętnione kamieniem otoczonym przez drzewa, Ten południk jest centralną osią układu współrzędnych, która wyznacza czas środkowoeuropejski, co czyni Stargard jednym z niewielu miejsc, gdzie czas słoneczny i urzędowy są identyczne w zimie.

 

GEOGRAFIA

Jak wskazuje nazwa miasta, Stargard Szczeciński jest położony w pobliżu Szczecina – stolicy Pomorza Zachodniego. Miasto leży w północno – zachodniej części Polski i obejmuje tereny płaskie, pokryte delikatnymi wzniesieniami powstałymi podczas zlodowaceń. Stargard leży niedaleko ujścia rzeki Iny, w miejscu, gdzie wpływa ona do Zatoki Szczecińskiej.

 

HISTORIA

Początki pierwszej osady w miejscu dzisiejszego Stargardu, sięgają około 1500-1000 r.p.n.e., ale pierwsze miasto zostało tu założone już w X wieku. Pierwsze zapisy pochodzą z 1124 roku, kiedy to Otto van Bamberg zorganizował misje popularyzujące chrześcijaństwo. Od początku XIV wieku Stargard był członkiem Ligi Hanzeatyckiej.

Przez wieki Stargard był głównym rywalem Szczecina, konkurując o dominację w regionie. Ostatecznie Szczecin stał się najważniejszym portem w zatoce, mimo że obydwa miasta były w okresie Średniowiecza podobnej wielkości i wagi.

Miasto zostało poważnie zniszczone podczas Wojny Trzydziestoletniej oraz podczas potopu szwedzkiego. . W drugiej połowie XVII wieku Stargard stał się częścią Pomorza Zewnętrznego, kontrolowanego przez Brandenburczyków. Było to bodźcem stymulującym odbudowę miasta. XVIII i XIX wiek przyniosły dalszy rozwój miasta, głównie ze względu na połączenie kolejowe łączące Stargard ze Szczecinem i Poznaniem w 1840 roku. W tym okresie teren miasta zaczął rozszerzać się poza granice murów obronnych.

Stargard ponownie został włączony do terenów Polski w 1945 roku, po porażce niemieckich wojsk. W czasie walk, większość cennych zabytków została zupełnie zburzona lub ciężko uszkodzona. Po wojnie miasto stopniowo odbudowywano, wiele obiektów zrekonstruowano.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!