Nazwa miejscowości Strzegowo pochodzi od starosłowiańskiego imienia Strzegomir, czyli „ten, który strzeże pokoju”. Oprócz tej wynikającej z nazwy strażniczej roli, wieś pełni funkcje turystyczne. To doskonałe miejsce dla wszystkich spragnionych odpoczynku i relaksu w harmonii z naturą, z dala od wielkomiejskiego gwaru i zgiełku. Gmina Strzegowo oferuje wiele atrakcji turystycznych i zabytków, przyciągając o każdej porze roku wielu miłośników historii.
Strzegowo to mała wieś w powiecie mławskim. Gmina Strzegowo obfituje w ciekawe miejsca. Szczególnie liczne są zabytki architektury sakralnej, m.in. Kościół Św. Anny w Strzegowie, Kościół pw. Świętego Krzyża w Drogiszce, Kościół Św. Mikołaja w Niedzborzu, a także cmentarze (np. cmentarz żydowski w Strzegowie) i nekropolie z różnych okresów historycznych. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest Strzegowskie Centrum Kulturowo-Historyczne „Kantor Młyński”. Jest to nowoczesny kompleks edukacyjno-rekreacyjny z zadaszoną sceną i miejscami na widowni, placem zabaw, kawiarnią oraz lapidarium.
Strzegowo to także doskonały punkt wypadowy do pobliskich większych miejscowości, m.in. stolicy powiatu – Mławy.
Strzegowo, a właściwie Strzegowo-Osada, to niewielka wieś położona województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, przy drodze krajowej numer 7. Miejscowość jest siedzibą gminy Strzegowo; zamieszkuje ją około 8 000 osób.
Strzegowo było po raz pierwszy wzmiankowane w 1349 roku. Więcej informacji na temat miejscowości pochodzi jednak z XV wieku. Właścicielem Strzegowa i kilku innych przyległych wsi był wtedy Stanisław ze Strzegowa, który później przyjął nazwisko Strzegowski. W XVI wieku majątek Strzegowskich przeszedł w ręce Mdzewskich. W wyniku pierwszego rozbioru Polski Strzegowo znalazło się pod zaborem pruskim.
W okresie przed II wojną światową wieś zamieszkiwało wielu Żydów, trudniących się głównie handlem i rzemiosłem. Podczas wojny hitlerowcy dokonali ich niemal całkowitej eksterminacji. Samo Strzegowo zostało doszczętnie zniszczone. Pomimo, że nie miało żadnej infrastruktury wojskowej, było trzykrotnie zbombardowane. Mogiły obrońców ojczyzny znajdują się na cmentarzu w Strzegowie i okolicznych wsiach.
Po wojnie Strzegowo odbudowano. W 2002 roku dokonano renowacji cmentarza żydowskiego, a dwa lata później jego uroczystego otwarcia.