Sulmierzyce

Sulmierzyce to miasto w województwie wielkopolskim, położone 23 km od Ostrowa Wielkopolskiego i 47 km od Kalisza. To doskonały punkt wypadowy do tych miast i idealne miejsce na postój dla turystów podróżujących do Niemiec.

 

sulmierzyce

Ponieważ Sulmierzyce to niewielkie miasto, nie ma tu zbyt wielu zabytków. Warto jednak zobaczyć unikatowy ratusz miejski z 1743 roku (obecne Muzeum Ziemi Sulmierzyckiej imienia Sebastiana Fabiana Klonowica), kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1879 roku oraz drewniany wiatrak z XIX wieku.
Sulmierzyce to także doskonały punkt wypadowy do bogatych w zabytki i liczne atrakcje Ostrowa Wielkopolskiego (23 km) i Kalisza (47 km).

 

GEOGRAFIA

Sulmierzyce to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Czarną Wodą. Miejscowość leży na wysokości 116–139,8 metrów n.p.m., 42 km na południowy-zachód od Kalisza. Zamieszkuje ją około 2 800 osób.
Przez Sulmierzyce przechodzą drogi: wojewódzka nr 444 (Krotoszyn – Sulmierzyce – Ostrzeszów) oraz powiatowa Milicz – Sulmierzyce – Ostrów Wielkopolski.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Sulmierzycach pochodzą z 1297 roku, jednak gród istniał tu prawdopodobnie już wcześniej. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w roku 1457, z nadania Kazimierza Jagiellończyka. Dzięki położeniu na granicy wielkopolsko-śląskiej, będącej jednocześnie granicą Królestwa Polskiego, i przy drodze handlowej ze Śląska do Kalisza, miasto rozwijało się bardzo szybko. Do połowy XVIII wieku Sulmierzyce były najlepiej rozwiniętym spośród okolicznych mniejszych miast.
W wyniku II rozbioru Polski, Sulmierzyce trafiły do zaboru pruskiego. W 1848 roku mieszkańcy miasta brali aktywny udział w Wiośnie Ludów, a 14 lat później odbyła się tu manifestacja narodowa, w której wzięło udział 7000 osób. W 1895 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe z odległym o 20 km Miliczem.
Na mocy Traktatu Wersalskiego (1920 r.) Sulmierzyce powróciły do Polski. Po wojnie znaczenie miasta znacznie się osłabiło. 1 stycznia 1973 miejscowość straciła prawa miejskie, które jednak już po jedenastu miesiącach, dzięki staraniom mieszkańców, zostały jej przywrócone. W 1988 roku miasto zostało odznaczone „w uznaniu zasług położonych dla rozwoju gospodarczego i kulturalnego kraju” Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top