Szaflary

Szaflary to mała wioska, położona w odległości ok. 20 km od Zakopanego. To cicha i spokojna miejscowość chętnie odwiedzana przez miłośników górskich wędrówek i odpoczynku w harmonii z naturą. Niewątpliwą atrakcją Szaflar są baseny termalne.

 

szaflary

Główną atrakcją miejscowości są termy. Obiekt w Szaflarach posiada cztery baseny termalne: wewnętrzny z trzytorową zjeżdżalnią rodzinną, wewnętrzny wielofunkcyjny z urządzeniami do hydromasażu oraz dwa zewnętrzne z urządzeniami do hydromasażu. Temperatura wody w basenach utrzymywana jest w granicach od 30°C do 38°C. Dodatkowo na zewnątrz znajduje się brodzik dla dzieci z fontanną i siatka do wspinaczki, a w głównej hali basenowej mieści się łaźnia parowa oraz jacuzzi. Woda termalna jest wodą zmineralizowaną i działa leczniczo m.in. na: układ mięśniowo – stawowy, nerwice, choroby skórne. Różnorodność atrakcji basenowych zapewni aktywne i miłe spędzenie czasu osobom w każdym wieku.

Jeśli chodzi o zabytki, warto zobaczyć zameczek (zwany „kocim zamkiem”). Zamek został zbudowany na wapiennej skale w dolnej części wsi, jeszcze za czasów administrowania wsi przez cystersów z Ludźmierza. Z czasem obiekt popadł w ruinę i dopiero w latach 90-tych XX wieku, kiedy przeszedł w prywatne ręce, został odrestaurowany.

 

GEOGRAFIA

Szaflary to wieś w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Miejscowość położona jest na pograniczu Kotliny Nowotarskiej i Pogórza Bukowińskiego.

 

HISTORIA

Szaflary są jedną z najstarszych wsi podhalańskich. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku. Na początku Szaflary były administrowane przez cystersów ludźmierskich. Za panowania Ludwika Węgierskiego (połowa XIV w.) Szaflary stały się terytorium zależnym od króla tzw. królewszczyzną, i były dzierżawione m.in. przez Ratułdów i Komorowskich.

Miejscowa legenda głosi, że w czasie potopu szwedzkiego w pobliżu Szaflar miała miejsce bitwa miejscowych górali z oddziałami Szwedów. Poza obroną ojczyzny górale bronili przed Szwedami również pięknej córki sołtysa z pobliskiej Maruszyny. Konflikt ten skończył się zabiciem jednego ze Szwedów. Na pamiątkę tego wydarzenia imieniem zabitego żołnierza nazwano okoliczne wzgórze – Raniszberg.

W czasie II wojny światowej w Szaflarach działał ruch oporu. Po wojnie założono tu wytwórnię nart Polsport, z którą przez wiele lat kojarzone były Szaflary.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!