Toruń

Unikalne średniowieczna zabudowa sprawiła, że miasto Kopernika w 1997 roku znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Toruńska starówka, swoimi gotyckimi budynkami z czerwonej cegły przypominająca nieco Gdańsk, jest jednak spokojniejsza i bardziej zaciszna od nadmorskiej metropolii. Niepowtarzalną atmosferę miasto zawdzięcza także rozmaitości kawiarni i pubów, które mogą śmiało konkurować z krakowskimi. Toruń słynie także piernika, wypiekanego tu według tradycyjnych receptur od wielu set lat.

 

o Toruniu

Po II wojnie światowej to średniej wielkości miasto stało się ważnym centrum przemysłowym, specjalizującym się w produkcji sztucznych włókien. Obecnie większość fabryk jest już zamknięta, a Toruń stawia przede wszystkim na rozwój turystyki. Nad Starym Miastem, zachowananym częściowo jeszcze ze średniowiecza, góruje kościół Wniebowzięcia NMP, katedra św. Janów i ratusz. Szczególnie zachwycająca jest panorama miasta oświetlonego tysiącem nocnych świateł, widziana z lewego brzegu rzeki lub mostu.

Na obecny charakter miasta w dużym stopniu wpłynęła jego zawiła historia, a zwłaszcza kilka wieków panowania Krzyżaków i związek z Ligą Hanzeatycką. Ponad stuletnie rządy pruskie i niemieckie również pozostawiły trwały ślad w architekturze miasta.

Najsłynniejszym torunianinem był Mikołaj Kopernik, dziś patron miejscowego uniwersytetu – jednej z najlepszych uczelni w kraju znanej z osiagnięć w dziedzinie astronomii. O gwiazdach i planetach można się wiele dowiedzieć w toruńskim Planetarium, ciekawych wrażeń dostarczy też wycieczka do obserwatorium w Piwnicach, w którym znajduje się największy teleskop w Polsce.

Toruń oferuje również szeroki wachlarz imprez kulturalnych, m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt oraz Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, które co roku gromadzą tysiące zainteresowanych.

 

GEOGRAFIA

Toruń usytuowany jest w dolinie dolnej Wisły. Większość miasta, wraz z jego historyczną częścią, znajduje się na północnym (prawym) brzegu rzeki. Położenie miasta przy dużym szlaku wodnym miało niebagatelny wpływ na rozwój handlu w tym regionie.

Toruń jest jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Dogodne położenie na granicy Pojezierza Pomorskiego sprawia, że wielbiciele aktywnego wypoczynku – szczególnie amatorzy sportów wodnych – z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Turyści przybywają tutaj głównie w sezonie letnim, kiedy miasto uspokaja się po wyjeździe studentów.

 

HISTORIA

Pierwsze osady słowiańskie na obszarze obecnego Torunia pojawiły się już w XI wieku. Miasto zostało założone w 1233 roku przez Zakon Krzyżacki, sprowadzony do Polski przez księcia Konrada Mazowieckiego. Miasto, znane wtedy pod swoją niemiecką nazwą “Thorn”, otoczono murami, a obok nich Krzyżacy postawili zamek obronny.

Toruń rozwijał się niezwykle szybko, przyciągając wielu kupców i rzemieślników. W 1264 roku niedaleko od Starego Miasta powstało Nowe Miasto z własnym ratuszem i rynkiem, aby zapewnić zakwaterowanie nowo przybyłym. Od XIII do XVI wieku miasto rozwijało się niezwykle szybko, pomimo wojen polsko-krzyżackich, które zakończył się ostatecznie w 1466 roku pokojem toruńskim, przyznającym Polsce pas lądu między Toruniem a Gdańskiem. Handel rozwijał się intensywnie dzięki bliskości Gdańska i związkowi z Hanzą. Od XVI wieku w mieście rósł wpływ protestantów. Podczas procesji z okazji Bożego Ciała w 1724 roku wybuchły zamieszki religijne, które przeszły do historii jako “tumult toruński”.

Toruń zaczął tracić na znaczeniu w XVII i XVIII wieku. Najpierw miasto zostało zniszczone i splądrowane przez oddziały szwedzkie, następnie w wyniku drugiego rozbioru Polski na ponad sto lat wcielono je do Prus (z krótką przerwą podczas wojen napoleońskich, kiedy wchodziło w skład Księstwa Warszawskiego).

W XIX wieku Toruń zmienił swój charakter, stając się miastem przygranicznym Prus, a potem zjednoczonych Niemiec. Będąc jedną z głównych baz wojskowych, został otoczony łańcuchem fortyfikacji, zbudowanych przez francuskich więźniów wziętych do niewoli pruskiej podczas wojny w 1870 roku. Chociaż forty, które przetrwały obie wojny światowe, są wyjątkowym przykładem budownictwa wojskowego, turyści zaglądają tam rzadko. Z okresu rządów niemieckich pochodzi także charakterystyczna neogotycka zabudowa z czerwonej cegły.

Toruń ponownie znalazł się w granicach Polski w wyniku traktatu wersalskiego po I wojnie światowej. Począwszy od kampanii wrześniowej miasto było okupowane przez Niemców. Po wojnie miasto znacznie powiększyło swój obszar, wzrosła także liczba mieszkańców. Zostało ono przekształcone w ważny ośrodek przemysłowy, a jego krajobraz zdominowały setki betonowych bloków, w których mieszka prawie połowa mieszkańców Torunia. Średniowieczna Starówka, prawdziwa perła architektoniczna, szczęśliwie pozostała nietknięta.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!