Tresna

Tresna jest urokliwym obszarem, położonym zaledwie 3 km od Żywca i 17 km od Bielsko-Białej. Taka lokalizacja gwarantuje dobry dostęp do atrakcji wielkiego miasta, jednocześnie zapewniając typowe dla wsi spokój i ciszę. Ten niewielki ośrodek wypoczynkowy jest rajem dla aktywnych turystów. Jego położenie na skrzyżowaniu pieszych szlaków turystycznych i dostęp do Jeziora Żywieckiego sprawiają, że Tresna przyciąga w swe rejony wielu miłośników górskich wycieczek.

 

tresna

Położenie Tresnej jest rajem dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Entuzjaści sportów wodnych mają szansę ćwiczyć swoje umiejętności w wodach Jeziora Żywieckiego i pobliskich odkrytych basenach, a zapaleni narciarze z pewnością docenią bliskość stoków. Miejscowość może się poszczycić także trzema świetnie utrzymanymi kortami tenisowymi. Co więcej, lokalizacja Tresnej na skrzyżowaniu szlaków turystycznych sprawia, że ta niewielka wioska może okazać się bardzo atrakcyjna dla miłośników górskich wędrówek.

Ten urokliwy ośrodek, pomimo iż częściej kojarzony z aktywną turystyką, jest także świetnym miejscem dla wszystkich, którzy cenią sobie harmonię z naturą. Oferta Tresnej dla takich osób jest bogata – wędkarze oraz zbieracze grzybów i owoców leśnych z pewnością znajdą wiele miejsc na realizację swoich pasji.

 

GEOGRAFIA

Tresna znajduje się w południowej Polsce, w województwie śląskim. Ten niewielki ośrodek jest położony w dolinie rzeki Soły, nad Jeziorem Żywieckim. Jest to świetna lokalizacja, w samym centrum Beskidu Małego, w niewielkiej odległości od wielu zimowych kurortów. Rajem dla narciarzy będą z pewnością pobliskie stoki: Skrzyczne (1257 m), Babia Góra (1725 m), Lipowska (1324 m), Pilsko (1557 m) i Wielka Racza (1236 m).
Tresna jest małą wioską, zasiedloną jedynie przez 721 mieszkańców. Jednakże, liczba ludności w sezonach zimowym i letnim jest tu większa. Łagodny górski klimat, malownicze górskie szlaki i świetnie przygotowane okoliczne stoki narciarskie przyciągają w te rejony co roku wielu turystów.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Tresnej pochodzą z 1626 roku. Nazwa ta została po raz pierwszy użyta przez królową Konstancję Austriaczkę, która w aktach z tamtego okresu określa miejscowość jako swoją własność. Z kolei w „Inwentarzu dóbr żywieckich z XVIII w.” wieś była już zapisana jako przynależna do tzw. „Klucza starożywieckiego”

Pomiędzy 1960 a 1966 r. władze gminy zdecydowały się na budowę 39-metrowej zapory na rzece Sole. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem i w konsekwencji znaczna część Tresnej została wówczas zalana wodą. Od tamtego czasu wieś powoli odbudowywała zniszczone podczas tragedii posiadłości.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top