Ustka

Położona nad samym Bałtykiem Ustka jest jednym z najbardziej znanych kurortów nadmorskich. Z każdym rokiem popularność miasta rośnie, zarówno wśród Polaków, jak i obcokrajowców, czego dowodem są tysiące turystów. Nie powinien zatem dziwić fakt, że w ostatnich latach Ustka była nagradzana w kategorii najlepszej letniej miejscowości wypoczynkowej w Polsce.

 

o Ustce

Miejscowość szczyci się dwiema pięknymi plażami, których naturalną granicą jest rzeka Słupia. Wschodnia plaża, z uwagi na swą bliskość do centrum cieszy się większą popularnością wśród odwiedzających, niż plaża zachodnia, ciągnąca się aż do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Ponadto, część wschodnia jest bardziej rozwinięta – posiada XIX-wieczną promenadę nadmorską z barami, restauracjami i letnią sceną. Utrzymanie samej plaży pochłania istotną część budżetu miasta, gdyż jest ona stopniowo wymywana przez morze.

Kolejną dumą Ustki jest kolejnictwo mające tu długą tradycję. Pierwszy pociąg pasażerski wyjechał stąd 1 paźdizernika 1878 roku. Budowa frakcji kolejowej wpłynęła na rozwój turystyki, co stało się szczególnie ważne po upadki Stoczni Usteckiej, kiedy to władze zaczęły poszukiwać dla miasta nowego źródła dochodu.

Można także zobaczyć w Ustce niedokończone tzw. Trzecie Molo. Jego budowa zaczęła się jeszcze na początku II wojny światowej i była prowadzona przez Niemców. Powstało w związku z tym faktem wiele legend i mitów na temat Nazistowskich Niemiec. Warto również zwiedzić latarnię morską z 1871 r., Pocztę Główną z 1875 r. oraz kościół z 1882 r. Wydarzeniem, którego żaden turysta nie może przegapić jest Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni, organizowany w lipcu każdego roku.

 

GEOGRAFIA

Liczące ponda 17 tys. mieszkańcow miasto Ustka jest położone w północno-zachodniej Polsce, w województwie pomorskim.Bliskość do morza, infrastruktura oraz wysiłek władz, aby ożywić Stare Miasto, czynią z Ustki raj dla turystów, nawet tych najbardziej wymagających.

 

HISTORIA

Pierwsze zapiski o Ustce pochodzą z 1337 roku, Przed ponad 500 lat Ustka oficjalnie należała do miasta Słupska. Uruchomienie linii kolejowej w 1878 przyczyniło się do napływu gości, a tym samym również do stopniowego wzrostu liczby mieszkańców. Zaowocowało to gwałtownym rozwojem sektora usług. Jako szybko rozwijający się kurort Ustka uzyskała prawa miejskie w 1935 roku. Miasto ulegało germanizacji przez wieki, początkowo za sprawą osadników sprowadzonych na te ziemie z inicjatywy książąt pomorskich. Dzieje Ustki naznaczone były przynależnością do Prus Książęcych, Imperium Germańskiego, Republiki Weimarskiej i wreszcie III Rzeszy. W 1945 roku, w wyniku Konferencji Poczdamskiej miasto zostało przyłączone do Polski. Popularna wśród miłośniów słońca i urlopowiczów, Ustka jesr dziś jednym z najbardziej znanych kurortów w Polsce.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top