Wierchomla Wielka

Piwniczna-Zdrój to miejscowość w województwie małopolskim, położona około 25 km od Nowego Sącza i 4 km od przejścia granicznego ze Słowacją. Piwniczna jest słynnym uzdrowiskiem. Występują tu naturalne lecznicze wody mineralne, działające korzystnie w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka i stanach zapalnych jelit. Ponadto, urlop w Piwnicznej-Zdroju stwarza wspaniałe możliwości odbywania krótkich wycieczek w okolice, pełne zabytków i atrakcji turystycznych.

 

wierchomla Wielka

Piwniczna-Zdrój to znane uzdrowisko. Występują tu naturalne lecznicze wody mineralne (tzw. „kwaśne wody”) charakteryzujące się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych, wykazując działanie neutralizujące sok żołądkowy. Działa to korzystnie w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka, stanach zapalnych jelit i trzustki oraz cukrzycy.
Poza swymi właściwościami leczniczymi, Piwniczna-Zdrój jest rajem dla miłośników narciarstwa i snowboardingu. Zimą panują tu doskonałe warunki śniegowe umożliwiające uprawianie sportów zimowych w ośrodkach narciarskich w Suchej Dolinie, Wierchomli Małej i Kokuszce. Działają też serwisy narciarskie, wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie.
Piwniczna-Zdrój zachęca turystów jednak nie tylko zimą. Do głównych atrakcji miejscowości należą: spływ łodziami doliną Popradu, ponad 280 km tras i oznakowanych szlaków turystycznych dla pieszych, rowerzystów i jazdy konnej, wędkowanie na Popradzie, paintball, jazda konna, korty tenisowe oraz pijalnia wód mineralnych.
Szczególnym miejscem w Piwnicznej jest Muzeum Regionalne z działem etnograficznym skomponowanym ze zbiorów sprzętu domowego i gospodarskiego, narzędzi rzemieślniczych, strojów i zabytków dawnego rękodzieła oraz największą w Europie kolekcją dawnego sprzętu narciarskiego.
Będąc w Piwnicznej warto również wybrać się na lokalne imprezy cykliczne. Do najciekawszych należą: Dni Piwnicznej, Jesień Popradzka, Zima w Piwnicznej i Wrzosowisko.

 

GEOGRAFIA

Piwniczna-Zdrój to miasto i siedziba gminy w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Miejscowość leży nad rzeką Poprad, na wysokości od 357 do 1140 m n.p.m. Najwyższe szczyty w obrębie miasta to: Eliaszówka (1024 m), Niemcowa (963 m), Granica (715 m) i Kicarz (703 m).

Piwniczna-Zdrój jest zamieszkana przez około 6 tysięcy osób.

 

HISTORIA

Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone w roku 1348. Pierwotna nazwa osady, Piwniczna Szyja, która funkcjonowała do końca XVIII wieku, odnosiła się do charakterystycznego zwężenia rzeki Poprad w okolicach dzisiejszego Międzybrodzia. Sama nazwa Piwniczna, z kolei, pochodzi najprawdopodobniej od zacienionego przez gęsty las wjazdu do miasta od strony północnej.
Położenie przy ruchliwym trakcie handlowym na Węgry i liczne przywileje królewskie spowodowały szybki i dynamiczny rozwój miasta. Już w XVIII wieku Piwniczna posiadała sieć wodociągową, a na przełomie XVIII i XIX wieku wybudowano tu szkołę, karczmę, pięć młynów, cysternę na wodę, papiernię oraz szpital. W latach 1874–1876, z kolei, powstała kolej Nowy Sącz – Muszyna. Pod koniec XIX wieku odkryto tu źródła wód mineralnych, a w 1884 roku pojawili się pierwsi kuracjusze. Piwniczna stała się też wkrótce znanym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!