Wisła to doskonałe miejsce do wypoczynku, szczególnie dla wielbicieli sportów zimowych. Miejscowość ta, pięknie położona u źródeł Wisły i otoczona bujnymi lasami, zwana jest „perłą Beskidów”. Miasto może się również pochwalić bardzo dobrze rozbudowaną bazą turystyczną. Ostatnimi czasy Wisła zasłynęła jako rodzinna miejscowość Adama Małysza, najlepszego polskiego skoczka narciarskiego, którego osiągnięcia sportowe przyćmiły sławę innych gwiazd tutaj urodzonych.
Ta malownicza miejscowość i jej okolice oferują liczne możliwości aktywnego wypoczynku. Przede wszystkim Wisła to doskonała baza wypadowa do pieszych wędrówek do pobliskich miejscowości, takich jak: Ustroń, Szczyrk, czy też trzech osad znanych jako Trójwieś (Istebna-Koniaków-Jaworzynka). Wiele tras wyznaczone zostało w samej Wiśle. Szczególnie zachęcamy do podążenia szlakiem prowadzącym przez głęboki wąwóz do Kaskady Rodła, słynnego wodospadu na rzece Białej.
Ciekawą propozycją mogą być również rowerowe wycieczki po stosunkowo płaskich grzbietach górskich. Można wybierać z wielu dobrze oznaczonych szlaków. Na amatorów sportów zimowych czekają zaś dobrze przygotowane wyciągi. Wisła to niezwykle gwarna miejscowość, z licznymi barami i kawiarniami, tętniąca życiem zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.
Do innych atrakcji Wisły zaliczają się: Muzeum Beskidów, kościół protestancki, kościół katolicki z zabytkowym cmentarzem, zamek myśliwski Habsburgów, czy zamek prezydencki, odwiedzany niegdyś przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
Wisła usytuowana jest w południowej Polsce, tuż przy granicy z Czechami i Słowacją. Położona jest na wysokości 431 m n.p.m., w malowniczej dolinie Wisły, królowej polskich rzek, od której miasto zaczerpnęło swoją nazwę. Wisłę otaczają ze wszystkich stron wzniesienia Beskidu Śląskiego o wysokości 640-1221 metrów. Na zachód od centrum miasta znajduje się pasmo Czantorii.
Miasto ma 11 000 mieszkańców i zajmuje powierzchnię ponad 110 km2. Około 75% jego terytorium pokrywają lasy – największe bogactwo naturalne Wisły, chronione ze względów ekologicznych i turystycznych.
Pierwsze wzmianki o Wiśle pojawiły się w 1615 roku w księgach Izby Cieszyńskiej. Zainteresowanie miastem położonym u źródeł Wisły wzrosło zdecydowanie pod koniec XIX wieku. Również turyści docenili wówczas jego malownicze położenie i już w 1915 roku rząd polski wybrał Wisłę na letni ośrodek wczasowy. Powstało wówczas wiele willi, niektóre z nich zaplanowane jako pensjonaty.
Wyjątkowy rozwój Wisły jako ośrodka turystycznego przypadł na okres międzywojenny (1918-1939). Miasto uzyskało połączenie kolejowe i drogowe z Głębcem, uregulowano rzekę. Przebudowano i rozwinięto centrum miasta (obecnie mieści się tam park, uzdrowisko, restauracja, biblioteka, basen i korty tenisowe). Część budynków poddano gruntownej renowacji, w tym kaplicę, sanatorium na Kubalonce, zamek prezydencki na Zadnim Gronie. Zawiązano wówczas związek właścicieli pensjonatów, powstał Bank Spółdzielczy, związek pszczelarzy i kapela ludowa.
Wisła rozwijała się równie gwałtownie także po II wojnie światowej – szczególnie po podłączeniu gazu i elektryczności oraz uzyskaniu połączenia kolejowego z Katowicami, budowie autostrady, centrum medycznego z żłobkiem i kliniką weterynaryjną oraz licznych pensjonatów. Prawa miejskie przyznano Wiśle dopiero w 1962 roku.