Witów

Witów to znany polski kurort wypoczynkowy, upodobany przez turystów głównie zimą. Liczne wyciągi przyciągają zapalonych narciarzy, a organizowane tu cykliczne imprezy dostarczają turystom wielu atrakcji i pozwalają zapoznać się z kulturą Podhala.

 

witów

Witów to raj dla miłośników białego szaleństwa. Narciarze i snowboardziści znajdą tu kilka świetnie przygotowanych ośrodków narciarskich. Najbardziej znanym jest Witów-Ski, gdzie swoją szkołę narciarstwa i snowboardu prowadzi wybitna polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis. Na Witów-Ski przez pewien czas odbywała się Zimowa Szkoła Gwiazd organizowana przez program Dzień Dobry TVN. Najpopularniejsze gwiazdy polskiego show-biznesu uczyły się jazdy na nartach i snowboardzie pod okiem Jagny Marczułajtis. Byli to m.in.: Mateusz Kusznierewicz, Borys Szyc, Piotr Rubik, Reni Jusis, Halina Młynkowa, Joanna Koroniewska, Maciej Dowbor oraz bracia Mroczek.
Witów to jednak nie tylko znany ośrodek narciarski, ale też i kulturalny. Działają tu dwa zespoły regionalne: Witowianie i Mali Witowianie oraz organizowane są liczne imprezy cykliczne. Do najpopularniejszych należą „Witowiańsko Watra” i „Święto Lasu”.
Pierwsza z nich jest organizowana od 2001 roku i odbywa się w ostatnią niedzielę lipca. Głównym punktem „Witowiańsko Watry” jest rozpalenie ogniska, czyli właśnie watry. W trakcie imprezy mają miejsce występy zespołów regionalnych z Polski i Słowacji.
„Święto Lasu”, z kolei, ma miejsce 15 sierpnia. Podobnie jak podczas „Witowiańsko Watry” odbywają się występy kapel góralskich; można też spróbować regionalnych potraw w licznych stoiskach i punktach gastronomicznych.

 

GEOGRAFIA

Witów to niewielka wieś podhalańska, położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Jest to największa miejscowość gminy. Znaczna część jej obszaru leży na terenie Tatr Zachodnich i jest objęta ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).
Witów leży około 30 km od Nowego Targu i 13 km od Zakopanego. Najwyższym punktem miejscowości jest Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.), który jest jednocześnie najwyższym szczytem polskich Tatr Zachodnich.
W Witowie bierze początek rzeka Czarny Dunajec.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Witowie pochodzą z 1606 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska zasłużonego dla kolonizacji Podhala starosty Stanisława Witowskiego. Od początku istnienia wsi, jej mieszkańcy trudnili się rolnictwem, pasterstwem oraz górnictwem, gdyż przez Witów przebiegała droga do kopalń w Dolinie Kościeliskiej i na terenie obecnej Gminy Katastralnej tzn. Stara Robota, gdzie wydobywano rudę.
W 1770 roku Witów znalazł się pod panowaniem austriackim. W tym okresie niewoli trwał aż 148 lat.
Poza pracą na roli mieszkańcy Witowa od wieków szukali dodatkowych zajęć. Dla wielu osób nie starczyło jednak miejsc pracy w regionie, dlatego już pod koniec XIX wieku rozpoczęła się emigracja do Stanów Zjednoczonych i Kanady.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top