Woźniki

Chociaż Woźniki nie są popularną miejscowością turystyczną, są często odwiedzane z powodu swego położenia blisko Katowic oraz Częstochowy. Jednak same Woźniki mają również wiele do zaoferowania turystom. Duża ilość zabytków, ogromne kompleksy leśne oraz stale powiększające się zaplecze gastronomiczne stanowią atrakcyjne warunki do wypoczynku.

 

woźniki

Duże kompleksy leśne oraz bliskość dużych aglomeracji miejskich stwarzają atrakcyjne warunki do wypoczynku. W mieście znajduje się wiele restauracji, zajazdów, barów i kawiarni, a ciągle też przybywa nowych zapleczy gastronomicznych.
Woźniki to dobre miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przez teren gminy biegną aż cztery szlaki turystyczne: dwa piesze – niebieski im. Józefa Lompy (Olesno – Woźniki) i zielony Szlak Powstańców Śląskich (Dobrodzień – Woźniki) oraz dwa szlaki rowerowe.
Woźniki mogą się pochwalić znaczącą ilością zabytków. Miasto posiada zabytkowy układ urbanistyczny z szachownicą ulic wokół prostokątnego rynku i zwartą zabudową kwartałów ulicznych. Warto zobaczyć także: kościół św. Katarzyny z 1346 roku, kościół św. Walentego z XVI wieku, kaplica św. Floriana z 1772 roku oraz ratusz miejski wybudowany w latach 1858-1862.

 

GEOGRAFIA

Woźniki to miasto w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, położone na Wyżynie Wieluńsko-Woźnickiej. Najwyższym wzniesieniem jest tu Coglowa Góra (365 m n.p.m.). Miejscowość leży w odległości 50 km od Katowic, 25 km od Częstochowy i 30 km od Lublińca.

 

HISTORIA

Woźniki zostały po raz pierwszy wymienione w dokumentach z 1206 roku. Jako ośrodek administracyjny zaczęły jednak funkcjonować dopiero po najeździe Mongołów w 1241 roku. Mongołowie wysadzili bowiem wtedy gród na Górze Grojec i zniszczyli miejscowości w jego okolicy, zmuszając ocalałą ludność do przeniesienia się do leżących w pobliżu Woźnik.
Około 1270 roku miejscowość otrzymała prawa targowe, a w 1454 roku – pełnię praw miejskich. Mimo swego peryferyjnego położenia, miasto rozwijało się prężnie. Po wojnach śląskich i włączeniu do Prus, Woźniki utraciły przejściowo prawa miejskie, by później odzyskać je w 1858 roku.
Do XVIII wieku silnie rozwijał się tu przemysł; na terenie miasta działały fryszerki i kuźnie. Niestety w 1798 roku Woźniki uległy prawie całkowitemu spaleniu, co znacznie ograniczyło ich możliwości rozwojowe. Okres silnej industrializacji miast górnośląskich ominął Woźniki. Dzięki temu zachowały one swój małomiasteczkowy charakter i są do dziś turystyczną atrakcją.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!