Zblewo to duża wieś, położona w województwie pomorskim, około 70 km na południe od Gdańska. Zblewo odwiedzane jest często ze względu na skrzyżowanie dwóch ważnych dróg, w tym trasy Berlin-Kaliningrad. Ponadto Zblewo leży na obrzeżach Borów Tucholskich, popularnego regionu wakacyjnego, w pobliżu Jeziora Borzechowskiego.
Zblewo należy do największych wsi Kociewia – krainy etnograficznej, znanej z własnego dialektu i tradycji ludowych, graniczącej z Kaszubami. Duże obszary leśne wokół i Jezioro Borzechowskie, leżące 5 km od Zblewa, stwarzają warunki do odbywania pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych, a także uprawiania jazdy konnej. Do najładniejszych szlaków należy trasa prowadząca ze Zblewa do Wirt, gdzie można podziwiać piękne arboretum (ogród dendrologiczny), założony jeszcze w XIX wieku.
Inną atrakcją w pobliżu Zblewa jest Diabelski Kamień – największy w tym regionie głaz narzutowy, znajdujący się w Pinczewie. W Miradowie i Radziejowie można oglądać ciekawe pałace. Ponadto w Miradowie znajdują się pozostałości starego grodu, tzw. Grodzisko Radzona.
Zblewo znajduje się w województwie pomorskim, a dokładnie w jego południowej części. Wieś leży na obrzeżach Borów Tucholskich, dużego obszaru leśnego z licznymi jeziorami, stanowiącemu popularny cel letnich wakacji. Teren jest raczej równinny. Poza Jeziorem Borzechowskim, w okolicy znajdują się także dwa inne większe jeziora – Niedackie i Szteklin.
Po raz pierwszy wzmiankowane w dokumentach z 1305 roku, Zblewo rozwinęło się jako osada produkująca smołę i zajmująca się obróbką drewna. W XIV wieku Zblewo przeszło we władanie Krzyżaków.
Miejscowość zaczęła się powiększać intensywnie od końca XIX wieku, kiedy powstała linia kolejowa Tczew-Chojnice, stanowiąca część magistrali Berlin-Kaliningrad. W tym okresie zbudowano także neogotycki kościół z czerwonej cegły. Jest on dziś najbardziej charakterystycznym budynkiem Zblewa, umieszczonym także w herbie miejscowości.